banner84

ALTSO'dan yeni pist müjdesi

ALTSO Meclisi, THY'nin Alanya-Gazipaşa Havalimanı'na inmemesi ve yeni bir pistin yapılması konularını da tartıştı. Yaşanan tartışmalara yanıt veren ALTSO Meclis Üyesi Kamburoğlu,"ALTSO Başkanımız Şahin, Gazipaşa Havalimanı'nda yaşanan sıkıntıları Kültür ve Turizm Bakanımıza anlattı. Doğu ve batı istikametinde 3 bin metre uzunluğunda yerin istimlak edilerek, pistin yapılacağını söylediler" dedi

ALTSO'dan yeni pist müjdesi
ALTSO Meclisi'nin bugünkü toplantısına mazereti nedeniyle katılamayan Mehmet Güler'in, "Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Gazipaşa seferlerinde sıkıntılar yaşanıyor' diyerek kendisine WhatsApp aracılığıyla mesaj gönderdiğini söyleyen ALTSO Başkanı Şahin, "Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Gazipaşa seferlerinde sıkıntılar yaşandığını bana WhatsApp üzerinden yazdı. Biz bu yaşanan sıkıntısı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na ve Kültür ve Turizm Bakanımız Navi Avcı'ya yaptığımız ziyarette dile getirmiştim. Ulaşım konusunun Kültür ve Turizm Bakanı'nın işi olmadığını ama turizmle direk bağlantılı olduğu için desteğini istemiştim. Bizim ziyaretin ardından TAV'la bir zirve yapacağını ve onlara bu konuyu da gündeme taşıyacağını iletmişti. İç hat kadar dış hatlarda önemli. Turizmin gelişmesi için ulaşım çok önemli" dedi.  
"UÇUŞ İÇİN THY BÜYÜK SIKINTI"
Şahin'in ardından söz alan ALTSO Meclis Üyesi Özcan Mavili, "Gerçekten Türk Hava Yolları'nda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bazen acaba Türk Hava Yolları'nın, Gazipaşa Havalimanı'na uçmasını Antalya mı engelliyor diyoruz. Böyle bir düşünce de var. THY yetkilileriyle görüştüğümüzde, THY'nin hiç bir riski almadığı, rüzgar bakımından çok sakıncalı olduğundan dolayı uçuşların Antalya'ya kaydırıldığını söylüyorlar. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'da kabinedeyken, Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nda doğu ve batı istikametinde yeni bir pistin yapılması gündeme mi gelecek? Alanya-Gazipaşa Havalimanı turizm için çok önemli bir havalimanımız olduğu bir gerçek. Bu gerçeği elimizden kaydırmamak için insanlar, uçuşlarını Gazipaşa Havalimanı'na yapmak için plan yaparken, 5-6 saat sonra Antalya'dan uçması veyahut Antalya'ya inmesi gerçekten büyük bir sıkıntı. Pistin yönünü değiştirecek bir proje yapmamız lazım" derken, ALTSO Meclis Başkanı Atalay, "Kuzey rüzgarları özellikle poyraz estiği zaman uçaklar kalkmıyor. Sebebi de önden gelen bir rüzgar yok ama arkadan gelen rüzgarla kalkmıyor. Ama bu ya pist uzayacak veya doğu ve batı yönlerinde olacak. Gazipaşa Havalimanı açılmayacak diyorlardı, şimdi açıldı. şimdi başka bir sorun yok. Bu sorunları çözmek içinde çarpışmalıyız, çarpışmıyorsak olmuyor. Ağlamayana da meme vermiyorlar" diye konuştu.  
"THY'NİN ALANYA İLE DERDİ NEDİR?"
ALTSO Meclis Üyesi Bilal Korkmaz, "Gazipaşa Havalimanı'na pistin uzatılması gerekiyor. Yönünün değiştirilme ihtimali sanıyorum sıfır. Pistin güney ve kuzeye olması bir zorunluluk sanıyorum. Pistin uzatılması da olacaktır tabi ki" derken, Kerim Yılmaz, "Ben de uçak bileti satan bir kişiyim. Nisan ayının 7'sine sattığım 20 bileti alan yolcuları Antalya'ya yönlendirmemi istediler. THY'nin Alanya ile ilgili bir sıkıntı var. Bu konunun araştırılmasını istiyorum" dedi. 
"DOĞRU YOLU BULALIM"
Gazipaşa Havalimanı'na ilişkin söz alan ALTSO Meclis Üyesi Mehmet Tüzün, "TAV'ın sahibi Hamdi Akın, 'Antalya Havalimanı ile rekabet etmemiz isteniyorsa, doğu ve batı istikametinde pisti yaptırın. Bu olmazsa Gazipaşa Havalimanı'nı mahvederiz' demişti. 7 yıldır aynı konu gündemde ama bir adım atılmıyor. Doğru yolu bulursak daha iyi olacak, yoksa 25 yıl bu konuları konuşacağız" dedi.  
MÜJDEYİ KAMBUROĞLU VERDİ
Gazipaşa Havalimanı'na ilişkin yaşanan tartışmalara yanıt veren ALTSO Meclis Üyesi Ali Kamburoğlu, "ALTSO Başkanımız Mehmet Şahin, Gazipaşa Havalimanı'nda yaşanan sıkıntıları Kültür ve Turizm Bakanımıza bu konuyu anlattı. Doğu ve batı istikametinde 3 bin metre uzunluğunda yerin istimlak edilerek, pistin yapılacağını söylediler. Önceden bir proje bulunuyor, doğu ve batı hattında, o da TAV ve Ulaştırma Bakanlığı ile bu konuyu görüşüp, TAV'ın yatırım yapması konusunda aktaracağını söyledi Bakan Bey. Biz bu konunun ALTSO olarak takipçisiyiz" diye yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 19:15
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107