banner84

Ankara'da ittifak sesleri yükseliyor

AK Parti ve MHP'nin ittifak görüşmesi devam ederken, kulislere yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Yerel seçimlerle ilgili iddiaya göre AK Parti'nin Alanya ile merkezden bir ilçeyi MHP'ye bırakılabileceği iddia edildi

Ankara'da ittifak sesleri yükseliyor
Mevlüt UYGUR

Ak Parti ve MHP arasındaki Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde devam ettirilmesi için görüşmeler devam ediyor. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin haftaya yapacağı görüşmenin ardından ittifak netleşecek. Bahçeli İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde karşılık beklemeden aday çıkarmayacaklarını önceden belirtmişti. Erdoğan ve Bahçeli karşılıklı jestlerin yapılacağını söylemişti. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın 'Her bölgeden bir belediye MHP'ye'  başlığıyla yerel seçimlere ilişkin bir yazı kaleme aldı. Sarıkaya'nın yazısına göre AK Parti Manisa, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde AK Parti MHP'ye jest olarak aday çıkarmayacak.

İTTİFAK FORMÜLÜ

Sarıkaya ele aldığı yazısında yerelde ittifakın formülünü çizdi. Buna göre ittifak yapılacak yerlerde mevcut belediye başkanı hangi ittifak partisinde ise aynı parti aday çıkaracak. Eğer belediye ittifak dışı bir partideyse, ittifak partilerinden kim öndeyse o aday çıkaracak. Örneğin Antalya Büyükşehir Belediyesi Ak Parti'nin elinde olduğu için Ak Parti'nin adayı desteklenecek, Alanya da mevcut Başkan MHP'li olduğu için MHP'nin adayı desteklenecek.

'ALANYA İLE MERKEZDEN BİR İLÇE MHP'YE BIRAKILABİLİNİR'

İstanbul'un her bölgesinde bir ilçenin MHP'ye bırakılacağını ve Ak Parti bölgelerinde de bir ilçenin MHP'ye bırakılarak aday çıkarılmayacağını ifade eden Sarıkaya, ele aldığı köşe yazısının bir kısmında şu ifadelere yer verdi, "Antalya, Aydın, Balıkesir, Hatay, Kayseri, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Gaziantep, Şanlıurfa gibi tek seçim bölgeli büyükşehirlerde de MHP'ye ağırlığı yüksek bir ilçenin bırakılmasının söz konusu olabileceği belirtti. Örnek vermesini istediğimde de konuya vakıf siyasi önce, "Karara bağlandı mı bilmiyorum" diyerek altını özenle çizdi. Sadece örnekleme yapmak için söylediğini belirtti ve "Mesela Antalya bir bölgeden oluşuyor; Alanya ile merkezden bir ilçe MHP'ye bırakılabilir" dedi. Benzer şekilde, "Aydın Büyükşehir'de MHP çıkarmaz AK Parti'ye bırakabilir; Nazilli'de de başkanlık zaten MHP'de; orası yine bırakılır" açıklamasında bulundu. Hatta buna bir ilçenin daha eklenebileceğini söyledi. Müzakerelerin iyi yürüdüğünü, herhangi bir aksaklığı olmadığının da altını çizdi, "Karar liderlerin açıklamasına kaldı" diyerek de noktayı koydu."

TOKLU GENEL MERKEZİ BEKLİYOR

İttifakın Alanya'da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kamuoyunca merak söz konusu olurken, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu'nun da istifa ettiği iddiası bomba etkisi yarattı. İddialara göre Toklu'nun Alanya Belediye Başkan Adaylığı için istifa ettiği, fakat MHP ile yapılacak olan ittifakı beklediği ileri sürüldü. Toklu'nun 30 Kasım'dan beri programlarda gözükmemesi ve Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kiriş'in ön plana çıkması bu iddiaları kuvvetlendiriyor. Toklu'nun genel merkezden gelecek talimata göre hareket edeceği kulislerde konuşulurken, ittifakın gerçekleşmesi durumunda Toklu'nun tekrardan görevine geri atanacağı konuşulanlar arasında. İttifak senaryoları Erdoğan ve Bahçeli'nin haftaya yapacağı görüşmesinin ardından netleşecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 18:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107