banner84

Avokadolu lezzetler yarıştı

Avokadolu lezzetler, 7.Alanya Belediyesi Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması’nın baş tacı oldu. Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği’yle ortaklaşa düzenlenen 7. Alanya Belediyesi Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması’nın, ana yemek bölümünde Alanya Avokadosundan yapılan lezzetler yarıştı

Avokadolu lezzetler yarıştı
7-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen, yurt içi ve yurt dışından pek çok yarışmacı ve ünlü jürinin yeraldığı uluslararası yemek yarışmasına, “Mutfak Mirası Alanya” projesi kapsamında yerel ürün kullanımı zorunluluğu getirildi. TV programcısı Elif Korkmazel’in sunuculuğunda gerçekleşen yarışmanın 3. gününde ana yemek bölümünde Alanya’da üretilen avokadodan yapılan çeşitli meze ve yemekler yarıştı. 
AVOKADOLU CHEESEBURGER 1. OLDU
Uluslararası yemek yarışmasının en ilgi çeken bölümleri arasında yeralan avokadolu lezzetler yarışmasında ekmek yerine avokado kullanılarak yapılan cheeseburger 1. oldu. Zehra Uysal’ın yaptığı yemek altın madalyayı hak etti. 
2. Venezuela’nın Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes ‘in yaptığı annesinin özel tarifi Karayip yemeği oldu. 3.lüğü de İbrahim Baloğlu’nun yaptığı avokadolu tavuk sarması kazandı.
Avokado soslu pirzola, avokadolu sufle, yeşil salata, avokado ezmesi, avokadolu humus, pazılı bonfile gibi diğer lezzetler de jüri tarafından özel ilgi gördü. Jüri üyeleri bu lezzetleri yapan ustaları da tebrik etti.
MUTFAK MİRASI TÜRKİYE’DE İLK
Alanya Belediyesi’nin mutfak mirasına sahip çıkmak amacıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği Mutfak Mirası Alanya sistemi her fırsatta tanıtılmaya devam ediyor. Belediye bu yılki yemek yarışmasına da “Mutfak Mirası Alanya Avokadolu Ana Yemek Yarışması” kategorisini ekleyerek avokadoyla yapılan yemeklerde Alanya’da yetiştirilen avokadonun kullanılmasını zorunlu hale getirdi. 
ALANYA AVOKADO CENNETİ
7.Alanya Belediyesi Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması koordinatörü Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş yaptığı açıklamada, Alanya Belediyesi tarafından yürütülen Mutfak Mirası Alanya projesi kapsamında planlanan Mutfak Mirası Alanya Avokadolu Ana Yemek yarışması kategorisi sayesinde besin değeri yüksek ve sağlık açısından önemli bir yeri olan avokadonun gastronomi sektöründe her geçen gün önemli bir yer edindiğini belirtti. Erdoğmuş, Türkiye üretiminin büyük çoğunluğunun Alanya’da gerçekleşmesinden dolayı bu bağlamda da yerel üreticiye dikkat çekilmeye çalışıldığını vurguladı. Alanya’nın bir avokado cenneti olduğunu hatırlatan Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş, ayrıca uluslararası bir yarışmada ilk kez böyle bir kategoriye yer verilerek yerel ürün kullanma zorunluluğu getirildiğini, bu sayede de yerel üreticinin teşvik edildiğinin altını çizdi.
ALANYA AVOKADO ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NE TEŞEKKÜR
Yarışmada kullanılan tüm avokadoların, Alanya Avokado Üreticileri Birliği’nden sağlandığını söyleyen Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş, Avokado Üreticileri Birliği’ne teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107