banner84

‘Bağcıyı kimseye dövdürtmeyiz’

Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Kum tutucu T- Mahmuz konusundaki eleştirilerin haksız olduğunu söyledi. Türkdoğan “Balıkçı barınağının mendireği kum tutuyor da Alanya Belediyesi’nin yapacağı T- Mahmuz mu kum tutmayacak? Ortada net bir örnek var ve kum tutmuş” dedi.

‘Bağcıyı kimseye dövdürtmeyiz’

-Özgür YILMAZ

Türkiye'deki en önemli turizm merkezi Alanya’nın kıyılarında erozyon olduğunu, kum kaybı yaşandığını söyleyen MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, çözüm olarak gündeme gelen T Mahmuz konusundaki eleştirilere yanıt verdi. Türkdoğan şöyle dedi: “Kum tutucu olarak tabir ettiğimiz T - Mahmuz projesinin üzerinde çalışılmakta. Kum tutucu ile alakalı olarak da şu anda zaten Ankara'da bakanlıklarda izin işlemleri resmi işlemleri devam etmekte. Bu kumların muhafaza edilmesi erozyonun önüne geçilmesi amacıyla Alanya Belediyesi tarafından yapılacak kum tutucu ise ümit ediyoruz ki inşallah Alanya’daki kıyı erozyonun önüne geçilecektir.”
'KUM TAŞIMANIN YILLIK ALİYETİ 20 MİLYON LİRA'
Alanya Belediyesi için ‘MHP'nin üretken belediyecilik anlayışını temsil etmekte’ diyen Türkdoğan şöyle konuştu: “Akademisyenlerle gerekli görüşmeleri bundan sonrada yapılacak. Ortak akılla bir takım çalışmaların yapılması bizleri tabii ki mutlu eder. Bizler Alanya'dan bahsederken Alanya il olmalı diyoruz. Alanya'nın iki üniversitesinden bahsediyoruz. Alanya'daki üniversitelerde görev yapan hocalarımızın fikirlerinden faydalanmak suretiyle; her gün gözlemledikleri Akdeniz kıyısında Alanya sahillerinin kıyı erozyonunun, kum kaybının nasıl önüne geçilir fikirleri de bizim için son derece önemli. ODTÜ'deki akademisyenlerin bir diğer önerisi kum basma yöntemi ile bu sorunun çözüleceği. Her yıl kum basmanın Alanya Belediyesi'ne maliyeti ise yaklaşık 15 - 20 milyon lira. Her yıl sahillere kum basılması yerine biz Alanya Belediyesi'nin kendi imkanlarıyla piyasada 2-3 milyon liraya mal olacak bir kum tutucunun yapılabileceğini öngörüyoruz”  
'PROJEYE İYİ NİYETLE YAKLAŞILMASINI RİCA EDİYORUM'
Projeye iyi niyetle yaklaşılmasını istediklerini kaydeden MHP ilçe başkanı, “Hacet Deresi’nin çıkışına bir tane kum tutucu yapalım. Mevcut ortadaki bilimsel veriler ve raporlara göre ve gözümüzün önündeki örneklere göre balıkçı barınağının yanındaki mendirek kumu tutuyor da oraya yapılan kum mahmuz blok mu kum tutmayacak. Bilim adamı değiliz ama gözümüz görüyor, kulaklarımız duyuyor ve bizlerde araştırıyoruz. Alanya'da böyle kanayan bir yara için belediyemiz elini taşın altına koymuş ve sorumluluk üstlenmiş. Bence güzel duygu ve düşüncelerle çıkılmış olan bu projeye herkes destek vermeli. Bilimsel anlamda katkı sunmak isteyen herkesin ortaya koyacağı katkıya fikir görüş ve önerilerine MHP olarak Bizler saygı duyuyoruz ve açığız” dedi.
'MAHMUZ MALZEMELERİ DEMONTE OLACAK'
'O mahmuzu oraya yaparız' diyen Türkdoğan şöyle devam etti “Allah'ın izniyle çözüm olacaktır. Çözüm olmazsa lego şeklinde demonte olarak yapılan beton bloklar Alanya Belediyesi tarafından sökülür istinat sıralarında, dere yataklarında ve menfezlerde kullanılır ziyan edilmez. Ama biz inanıyoruz ve ümit ediyoruz ki bölgedeki sahillerde ciddi anlamda erozyonun kum kaybının önüne geçilecektir. Kum tutulacaktır. Kısa vadede bu hayata geçecektir. Projeleri hazırlayan hocalara sorduk. Kısa vadede çözüme kavuşturulacaktır."
'ÜZÜM YEMEKSE TAMAM AMA KİMSE BAĞCIYI DÖVDÜRMEYİZ'
Kıyıları korumak adına sorumluluk üstlendiği için Alanya Belediye Başkanı’na teşekkür eden Türkdoğan "Bu çalışmalara katkı sunan tüm akademisyenlere bilim insanlarına teşekkür ediyorum. Evet Alanya'da böyle bir sorun var. Bu sorunun önüne geçmek için neler yapılması gerektiği konusunda herkes fikrini ve görüşünü ortaya koyabilir. Muhalefet temsilcileri olan arkadaşlarımız sanki meseleyi bugün duyuyorlarmış gibi açıklamalarda bulunuyorlar. Ancak geçen yıl bugün lansmanı yapılmış, kum tutucu mahmuz projesinin. Bunu Özellikle belirtmek istiyorum ki basına tanıtılmış. İlk defa, sanki yeni gündeme gelmiş gibi konuşuluyor. Alanya'nın kurtuluşu olan bir proje diyerek daha önce bazı basın kuruluşları bunu manşetlerine taşımıştı. Tatmin edici olabilmesi için tabii ki can kulağı ile dinlemek gerekiyor. Amacımız sahilleri kurtarmaksa, çözüm üretmekse tamam, fakat amaç üzüm yemek değil de bağcıyı dövmekse arkadaşlar kusura bakmasın, hiç kimseye Milliyetçi Hareket Partisi'ni temsil eden Alanya Belediye Başkanı’nı  dövdürmeyiz (lafla). Açıklamalardan, lansmandan tatmin olmayanlar yine tatmin olmamaya devam edebilirler" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107