banner129

'Bağımsızlık coşkusu hep içimizde'

Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılında ADD Alanya Şube Başkanı Sirkeli açıklamada bulundu. 

'Bağımsızlık coşkusu hep içimizde'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alanya Şube Başkanı Zuhal Sirkeli, Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılında basın açıklaması yaptı. Sirkeli, aradan geçen 100 yıla rağmen bağımsızlık coşkusunu yaşadıklarını belirtti. Sirkeli, " 4 Eylül Sivas Kongresi, 1919 yılı milli mücadelenin başladığı bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararların verildiği, cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, ulusal olarak düzenlenmiş bir kongredir. Sivas Kongresi mandacı ve himayeci anlayışı reddeden,emperyalizme boyun eğmeyen bağımsızlık mücadelemizin ateşleyicisi ve bugünün Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelidir
'TARİH BOYUNCA GÖSTERDİK'
Kongrenin toplanması ulusal bilinçlenme ve örgütlenmenin kaçınılmaz bir aşaması olduğu kadar, Anadolu'da M. Kemal Paşa'nın önderliğinde oluşan ulusal irade ile İstanbul Hükümeti ve onun arkasında İngiliz – Fransız’lara karşı bir üstünlük ve Anadolu'nun otoritesinin kime ait olduğu mücadelesiydi. Bu bakımdan İstanbul Hükümeti ve İtilaf Devletleri kongreyi toplatmamak için her çeşit yola başvurmaktan kaçınmıyorlardı. Sivas Kongresi ile vatanın bölünmez bütünlüğü ve tam bağımsızlık hedefiyle Kurtuluş Savaşı'nın esasları belirlenmiştir. Tarih boyunca olduğu gibi Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğünden asla vazgeçmeyeceği, bu uğurda her zaman canını vermeye hazır olduğu, İstanbul Hükûmeti’ne ve bütün dünyaya duyurulmuştur.
'AYNI HEYECANLA YAŞIYORUZ'
Bugün, aradan geçen 100 yıla rağmen, Sivas Kongresi`nin o günlerde yarattığı tam bağımsızlık coşkusunu bir kez daha ve aynı heyecanla yaşıyoruz. 4 Eylül 1919'da yurdun dört bir yanından 38 delegeyle toplanan Sivas Kongresi, mandacılık fikrinin reddi ve emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye çağrısıdır. 4 Eylül 2019 günü, elbette ki bu anlamlı olayı kutlamak ve o gün yaşanan bağımsızlık coşkusunu hatırlamak önemlidir. Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak ‘Samsun` da başlayan; Erzurum ve Sivas Kongreleri ile şekillenen bağımsızlık mücadelesinin aziz kahramanları olan, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 15:54
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107