banner84

Bakan Çavuşoğlu: Çekilmedik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye Milli Ordusu ile birlikte Fırat Nehri'nin doğusundaki alanların terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na 9'uncu günün de ara verildiği açıklandı. konu ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Ara vermek demek, bizim askerimizin ve oradaki güçlerimizin çekilmesi demek değildir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Çekilmedik

Dün Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesinin açıklanmasının ardından, Türkiye'nin harekatı durduğu yönünde söylemler ortaya atıldı. Bu söylemlerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı. Ankara’da gerçekleşen kritik görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı’nın durdurulmadığını, sadece ABD ile varılan anlaşma gereği ara verildiğini belirterek "Ara vermek demek, bizim askerimizin ve oradaki güçlerimizin çekilmesi demek değildir. Biz orada olacağız, var olmaya devam edeceğiz" dedi. ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Ankara'daki temaslarından anlaşma kararı çıktı. Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayla Barış Pınarı Harekatı'na ara verildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kararın açıklanmasından sonra yaptığı basın toplantısında gelişmeler hakkında bilgi verdi. 
"ATEŞKES DEĞİL, ARA"
Çavuşoğlu, "Terör örgütü "PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Teröristler tamamen çekilirse harekatı durduracağız. Bu gerçekleştiği takdirde de mevcut yaptırımlar ortadan kalkacak. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107