banner84

Berberoğlu farkı

7 Haziran seçim sonuçlarına göre Antalya'da AKP ve CHP arasında 27 bin oy farkı var.

Berberoğlu farkı

 Alanya'da ise bu fark 28 bin. Alanya'daki başarı sayesinde Antalya'da AKP birinci parti oldu

7 Haziran Genel seçimleri sonuçları günlerdir tüm Türkiye'de tartışılıyor. Antalya'da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasındaki amansız yarışı çok az bir farkla AKP kazandı. Seçim sonuçlarına göre Antalya'da AKP, 456 bin 645 oy aldı. CHP'nin aldığı oy sayısı ise, 429 bin 75. Yani aradaki oy farkı yalnızca 27 bin 57.

Alanya'da da seçimin kazananı Antalya gibi AKP oldu. Antalya'nın merkez mahalleri hariç en büyük ilçesi olan Alanya'da alınacak sonuç tüm partiler için Antalya'da da büyük önem taşıyordu. Bu önem 7 Haziran seçim sonuçları ile ortaya çıkmış oldu. Alanya'da AKP 62 bin 461 oyla birinci olurken CHP Alanya'da 33.780 oy aldı. Aradaki oy farkı ise tam olarak 28 bin 681. Alanya'da AK,P CHP'ye Antalya'da daha fazla fark attı.

ALANYA ANTALYA'DA KARİZMAYI KURTARDI

Bu sonuçları inceleyen uzmanların genel düşüncesi ise Antalya'yı AKP'nin kazanmasındaki en büyük pay Alanya'ya ait. Eğer Alanya'da ki fark kapanasa ve Alanya'da CHP bin oyla bile öne geçse Antalya genelinde kazanan parti CHP olacaktı. Antalya'daki 27 bin oy farkının hemen hemen hepsinin Alanya'daki fark sayesinde ortaya çıktığı konuşuluyor. Bu da Alanya'nın partiler için ne kadar önemsenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

BERBEROĞLU FAKTÖRÜ

Alanya AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu'nun bu başarıda ki payı ise oldukça yüksek. Belediye seçimlerinde birinciliği MHP'ye kaptıran AKP'nin başına gelen Berberoğlu ve ekibi 7 Haziran seçimlerinde önemli bir görev üstlenerek yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiler. Aldıkları rekor seviyedeki oyla Alanya'da AKP'yi birinci parti çıkaran Berberoğlu ve ekibi bu başarısı ile Antalya'yı AKP'ye kazandırmış oldu.

AKP KAYIP OYLARIN PEŞİNDE

7 Haziran seçimleri bitti ancak AKP İlçe Teşkilatı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Önümüzdeki seçimlere şimdiden hazırlanmaya başlayan AKP İlçe Teşkilatı kayıp oyların peşinde düştü. Bu kadar az farklı oylarla seçimlerine el değiştirmesi nedeniyle AKP İlçe Teşkilatı seçimlerde sandığa gitmeyen isimlere yoğunluk verecek. Alanya'da 190 bin 704 seçmen arasından 156 bin 686 kişi sandığa gitti. AKP sandığa gitmeyen 34 bin 18 kişinin isimleriniş tek tek YSK'dan isteyecek ve bu kişilerle birebir görüşerek bir daha ki seçimlerde sandığa gitmelerini isteyecek. 27 bin oyla Antalya'yı alan AKP'nin Alanya'da 34 bin kişilik sandığa gitmeyen kesimden umudu bir hayli fazla.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107