banner84

'Çalışmalar devam edecek'

Alanya-Konya arasında üç etap halinde projelendirilerek ihalesi yapılan 65 kilometrelik yolda ödenek sıkıntısı nedeniyle çalışmaların durduduğunu Alanya Postası Gazetesi geçtiğimiz günlerde gündeme taşımıştı. Konuyla ilgili AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, "Çalışmalar hızla devam edecek’’ dedi 

'Çalışmalar devam edecek'

-Özgür YILMAZ
Alanya-Taşkent yolu, Alanya-Gazipaşa Ayrımı, Taşkent-Hadim Yolu olarak yeniden projelendirilerek ihalesi yapılan ve çalışmalara başlanan 65 kilometrelik yolda şantiyeler ödenek sıkıntısından dolayı ‘paydos’ dedi. 2011 yılında ihale edilen Kuşyuvası Yolu'nda yapımına başlanan 20 tünelden 10'u tamamlanarak hizmete girerken, kalan tünellerde ise çalışmalar bitmek bilmedi. Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı ve Lütfi Elvan'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde çalışmalar yoğun şekilde devam ederken, daha sonra ödenek sıkıntısı nedeniyle firma çalışmaları yavaşlattı. Projeye göre 65 kilometrelik yolun 20 kilometresi, 20 tünelle aşılması ve yolun 2021 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Yolun Alanya sınırlarında kalan ve Çayarası Yaylası bölgesinde yoğunlaşan çalışmalarda ödenek sıkıntısına kadar ciddi bir ilerleme sağlanmıştı. Bölgede iki tünel aydınlatma ve havalandırması olmamasına rağmen araç trafiğine açılırken, diğer tüneller ile yol çalışmaları yarıda kaldı. Devam eden çalışmalar ise ağır aksak ilerliyor. Çayarası-Konya yolunda çalışmalar nedeniyle bozulan ve toz toprak içinde kalan yollar sürücüleri isyan ettiriyor.
 'KUŞYUVASINDA ÇALIŞMALARIMIZ HIZLA SÜRECEK'
Konuyla ilgili Alanya Posta Tv mikrofonlarına konuşan AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu çalışmaların hızlı bir şekilde devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda Toklu, Kuşyuvası Yolu, Yeni Çevreyolu’nun 2 ve 3’ncü etapları ile Yeniköy Barajı’nın acil projeler olduğunu ifade ederek, Ankara ziyareti ile konuyu tekrar gündeme getireceklerini söyledi. Toklu, "Bildiğiniz üzere yıllarca ‘Ölüm Yolu’ olarak adlandırılan kuş yuvası yolunda uzunca bir süre hükümetimiz çalışmalar yaptı. Bunun neticesinde de kuş yuvası bölgesindeki tünellerin bir kısmını açtık ve vatandaşımızın hizmetine sunduk. İlerleyen süreçle ilgili bazı tünellerimiz fiziki anlamda tamamlandı. Fakat havalandırma ve elektrikle ilgili kısımları kaldı. Önümüzdeki dönemde de havalandırma, ışıklandırma ve aydınlatma ile ilgili kısmı bitirip iki tünelimizi daha hizmete açmaya çalışacağız. Diğer tünellerimizle ilgili çalışmada önümüzdeki süreçte yüklenici firma tarafından hızlı bir şekilde devam edecek. Şu an tünellerde çalışma var fakat hızlandırılması için de gerekli girişimlerimizi yapıyoruz’’ dedi.
‘TOZ VE DİĞER ŞİKAYETLERİ GİDERECEĞİZ'
Çayarası-Konya yolunda çalışmalar nedeniyle bozulan ve toz toprak içinde kalan yollardan dolayı özellikle sürücüler olmak üzere vatandaşların isyan etmesine ilişkin Toklu, "Yolda özellikle Çayarası kısmındaki 2 kilometrelik alanda vatandaşlarımızdan bize gelen bazı talepler var. Onunla ilgili de gerekli görüşmelerimizi hem Karayolları hem de müteahhit firma ile yaptık. Yolun 2,5 kilometrelik kısmının kaplaması bu ay içinde tamamlanarak vatandaşın hizmetine açarak oradaki toz ve diğer şikayetleri de gidermiş olacağız’’ dedi.
YENİ ÇEVREYOLU'NA İLİŞKİN AÇIKLAMA
Yeni çevreyoluna ilişkin de değerlendirme yapan AK Parti İlçe Başkanı, yolun 1. Etabının tamamlanıp kullanıma açılacağını,  eski hastane ve metro kavşağında trafikte önemli azalma olduğunu kaydetti.  Toklu, "Yeni Çevre yolunun bir etabı tamamlandı. Bildiğiniz üzere vatandaşların kullanımına açıldı. Bu bir etabın açılması ile birlikte özellikle hastane Kavşağı ile diğer Metro kavşağındaki bölümde trafikte biraz daha azalma olduğunu gözlemledik. İnşallah bu 2. Etapta Aşağıoba mezarlığından sonraki etabı hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Gerekli ekipmanları müteahhit firma geçtiğimiz günlerde sahaya indirdi. Hem tünellerde hem de diğer kısımda Dim Çayı'nın üzerinden geçen köprü viyadük kısmındaki geriye kalan çalışmalar tamamlanarak İnşallah önümüzdeki sezon vatandaşımızın kullanımını açacağız" dedi.
BAŞHEKİM İÇİN BAKANLIK BEKLENİYOR
Batı bölgesine yapılacak hastane için çalışmaların sürdüğünü bildiren Toklu, ALKÜ Hastanesi’ne başhekim atamasına ilişkin sürecin Sağlık Bakanlığı nezdinde tamamlanmadığını kaydetti. Toklu, "Geçtiğimiz günlerde Batı bölgesinde yapılacak hastane ile ilgili bakanlıktan proje grubu mühendis geldi ve yerinde birtakım tespitler yapıldı. Onun projelendirilmesi ve ihaleye hazır hale getirilmesi ile ilgili titiz bir çalışma yürütülüyor ve bakanlığımızın kendi bünyesinde yapacağı bu ihale ile birlikte de inşallah Batı bölgemize de yeni bir hastane Devlet Hastanesi kazandıracağız" dedi. Toklu, " Şu anda ALKÜ'de vekaleten Nadir Hoca devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu kriterler var. Bu kriterler neticesinde Bakanlığın kendi içerisinde yapmış olduğu bir çalışma var. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın kendi iç işleyişi ile ilgili bir çalışma yürütmekte. Geçtiğimiz günlerde Ankara ziyaretimize de bu konuyu gündeme getirdik. İnşallah Sağlık Bakanlığı'nın belirleyici kriterlere en iyi şekilde yerine getiren aday başhekim olur. İlerleyen süreçlerde sağlık bakanlığımız başhekim atayacaktır. Yine aynı şekilde hastane ile ilgili yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu an 58 tane personelimiz uzman ve diğer kategorilerde alımlar yapılacak. O ihtiyaçlarla tamamlandıktan sonra, sadece Alanya değil bölgeye hizmet veren hastanemiz daha iyi şartlarda vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edecek" dedi. 
'HASSASİYETİN FARKINDAYIZ'
Güzelbağ – Gündoğmuş Yolu’nu da değerlendiren Toklu, "Bu yolun öneminin farkındayız. Hızlı bir şekilde İnşallah 2020 planı içerisinde bu çalışmalar sonlandırılacak” dedi. Toklu, "İnşallah önümüzdeki günlerde tekrar Ankara ziyaretimizde hem Sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na hem de bölge milletvekillerimizden destek alarak bu üç yatırımın hızlı bir şekilde tamamlanması için elimizden geleni yapacağız. Zaten bu yolun hassasiyetini bilinmekte. İnşallah 2020 planı içerisinde bu çalışmalarda hızlı bir şekilde sonlandırılacak" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107