banner129

'CHP 4 Eylül'de doğdu'

Haftalık yönetim kurulu toplantısını gerçekleştiren CHP'de gündem 4 Eylül Sivas Kongresiydi. İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, CHP'nin kuruluşunun 4 Eylül'e dayandığından bahsetti.

'CHP 4 Eylül'de doğdu'

-Özgür YILMAZ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı haftalık olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası konuşan İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 100. yılını kutladı. Karadağ, "4 Eylül deyince bizim gerçekten gururlandığımız, onurlandırdınız bir gün akıllara geliyor. Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılmış Sivas Kongresi'nin yıl dönümü ve üstelik 100. Yıldönümü. Biz bu tür kongrelerin, Cumhuriyetimizin nice 100 yıllara erişmesi dileğiyle diyoruz. Sivas Kongresi 4-11 Eylül 1919'da Sivas'ta, Amasya ve Erzurum kongresinden sonra yapılmış bir kongre. Ciddi ve önemli kararlar alındı. Bu kararların bizce en önemlisi ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ kararıdır. Bir diğeri ‘Manda ve himaye kabul edilemez’dir. Ayrıca ‘Mondros Mütarekesi kabul edilemez’ kararıdır" dedi.
“KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAYACAĞIZ”
Kongrede alınan kararın ardından kurulan Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi'nin temellerini oluşturduğunu ifade eden Karadağ, CHP'nin kuruluş yıldönümü etkinliklerini de açıkladı. Karadağ, " Bunun dışında Sivas Kongresi'nin en önemli kararlarından biri de Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurulmasıdır. Ülkemiz ve yurdumuz için büyük bir önem teşkil etmektedir. 7-8 Eylül tarihinde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Halk Fırkası şekline dönüşmüş ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıldönümü olarak kabul edilmiştir. Çok yakında da kutlayacağımız yıldönümünün başlangıcıdır. 1924 yılında Halk Fırkası, 1935'de ise Partisi olarak değiştirilmiştir ve bugünkü onur ve gurur duyduğumuz partimiz ismine kavuşmuş ve ilelebet devam edecektir. CHP Sivas kongresinde alınan Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin evrimleşmiş halidir. 9 Eylül 1923 yılında kurulan, tüm Türkiye tarafından, yurtdışı temsilciliklerimiz tarafından yıldönümü coşkuyla kutlanacak. Alanya'da da bunu ciddi bir şekilde kutlamayı düşünüyoruz. 9 Eylül’de saat 19.00-20.00 arası Atatürk Kültür Merkezi'nde bir toplantı ve kokteyl olacaktır. Buraya Barış Yarkadaş da gelecektir” diye konuştu. 
BÜYÜKŞEHİRİN HİZMETLERİNİ ANLATTI
Karadağ konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Karadağ, “Yağış mevsimi gelmekte olduğu için bu süre içerisinde Alanyamızda herhangi bir su ve sel taşkını olmaması için belediye ekiplerimiz tarafından, Alanyamızdaki menfezler, rögarlar temizleniyor. İnşallah Alanyamız kötü bir sorun yaşamadan kış mevsimini de iyi bir şekilde atlatacaktır. Tabii bu sadece bizim yaptığımız çalışmalarla değil, bundan önceki belediye başkanları tarafından da yapılan birçok çalışmanın devamı olacaktır. Ayrıca sadece Büyükşehir Belediyesi ile ilgili değil Alanya Belediyesi ile ortaklaşa yapılan bir çalışmadır. Burada çalışan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kırsal hizmetler çalışmaları, ulaşım ve sinyalizasyon çalışmaları, zabıta amirlerinin çalışmaları, çöp toplama tepesindeki yerin kapatılması ve orada rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. Hem kış mevsimi hem bayram dolayısıyla mezarlıkların bakım ve onarımları sürüyor. Engelsiz ulaşım araçları doğu ve batı bölgelerinde hizmetlerine devam ediyor. Ayrıca hasta yakınları evinde de ücretsiz olarak ihtiyacı olanların orada konaklamaları sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107