banner165

CHP'de gündem 'Ret Krizi'

Konut alanı içinde turistik tesis yapılmasının imara aykırı olduğunu ifade eden CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, 1+1 konutların şehir ekonomisine katkısının apart otellerden daha fazla olduğunu ifade etti.

CHP'de gündem 'Ret Krizi'

(Özgür Yılmaz)- CHP Alanya İlçe örgütü yönetim kurulu toplantısını ilçe başkanı Coşkun Karadağ, üye kaydı yaptığı toplantıda apart otellerin yıkılarak 1+1 konuta dönüştürülmesi konusunda Alanya Belediye Meclisinden oy çokluğu ile geçen kararın büyükşehir meclisinde ret edilmesini değerlendirdi. Karadağ, imar planında konut alanı olarak görünen yerde otel olması plansızlıktır diye eleştirdi. 
Alanya belediyesinden apart otellerin konuta dönüştürülmesinin engellenmesine yönelik aldığı kararın Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde ret edildiğini anımsatan CHP Alanya İlçe Başkan Coşkun Karadağ, yıkılan apart otel sahipleri kendi isteği ile konuta dönüştürmek ister. Bunun için yasal engel yok çünkü orası konut alanı. Ticari aktivite olarak yıkıp konut alanına dönüştürüyor. Siz bunu yıkıp konut yapamazsınız demek aslında kuralsızlıktır. Bu dönüşümde yapılan daireler yüksek bedellerle satılmakta. Bu evlere gelecek olanların çoğu yabancılar. Alanya’da 45-50 bin yerleşik yabancı var. Alanya’da eksiklik apart otellerin konuta dönüştürülmesi değil, turizmin başta sona yeniden inşa edilmesi gerekir. Manipülasyonlara bırakmamak gerekir.  1+1 genelde yabancılara satılmakta işin tehlikeli tarafı para karşılığı vatandaşlık vermesi. Turizmi çeşitlendirmek için apart otel yaptırırsınız, 5 yıldızlı otel yaptırışın, konuta dönüştürüşün. Apart otellerin esnafa faydası 1+1 konuttan daha azdır. 1+1 konutlarda konaklayanlar esnaftan alışveriş yapıyor ekmek alıyor su alıyor. Belki süreç içinde dönüşümlü olarak oralarda istihdam sağlanacak. Asıl yapılması gereken buradan elde edilen kazancı vergisi veriliyor mu verilmiyor mu takip edilmesi gereken konu bu” dedi.
CHP yönetim kurulu üyesi emlak danışmanı Hüseyin Kaya, Yabancıya satış yaptıkları evlerin yeni ev sahipleri tarafından kiraya verilmesi talebi geldiğini belirtti. Her daire için vergi kaydı istediğini belediyenin ise bu yönde bir çalışması olmadığından ruhsat veremediğini iddia eden Kaya “Şuan yabancılar tarafından kiralama işleri yapılıyor bazı web sitesi üzerinden illegal bir şekilde yapılmakta diyerek denetimin yetersiz olduğunu ifade etti.
CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, 19 Mayıs’ın Türk milleti için çok büyük öneme sahip olduğunu ifade edip Alanya’da da fener alayına katılmasını çağrısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169