banner84

CHP’li vekilden turizm önergesi

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nde turizm iş kolunda çalışan emekçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li vekilden turizm önergesi

CHP’li Zeybek Dünyada turizm çeşitleri ve turizme artan talep nedeniyle tgelirler arttığını, Türkiye’nin ise coğrafi konumu, tarihi ve doğası başta olmak üzere turizmde söz sahibi ülkelerden biri olduğunu ifade etti.  Milletvekili, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 27 Eylül Dünya Turizm Gününde açıkladığı, “2023 Turizm Strateji” ile 2023 yılında 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir hedefi gösterdiğini, sektöre emek veren turizm işçilerinin ücret ve istihdam politikalarında iyileştirme yapılması gerçeğinin göz ardı edildiğini söyledi .
İŞTE ÖNERGEDEKİLER
Askı süreci ile zaten ekonomik sıkıntı yaşayan turizm emekçilerinin sezonun bitmesine az bir süre kala çözüm bekleyen sorunları olduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili, önergesinde şu sorulara yer verdi; 
“İş müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri denetimlerinin sonuçlarında turizmde ‘’kayıt dışı ve çalışma müsaadeli, yabancı işçi’’  çalıştırmanın boyutları nedir?
Sigortasız (kayıtdışı) işçi çalıştırma, turizm işletmelerinde ve genel olarak ne sıklıkla denetleniyor? Denetlemelerin sonuçlarına dair veriler nelerdir? 
Stajyer Öğrenci adı altında, turistik işletmelerde, ucuz işçi ihtiyacını karşılamak üzere, yabancı işçi çalıştırılıyor mu? Çalıştırılıyorsa son beş yılda bu sayı nedir?
İşsizlik Sigortasından, turizm İşçileri ve özellikle sezonluk işçiler yararlanabiliyor mu? Bakanlık tarafından son üç yılda 600 gün prim ödemiş olma ve askı şartları konusunda işçi lehine düzenleme çalışması var mıdır?
Turizm sektöründe çalışan işçilerin ne kadarı işsizlik sigortasından para alabilmiştir? Kişi sayısı ve toplam miktarı nedir?” 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 18:02
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107