banner165

Deveci'den hükümete eleştiri

Alanya’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, yaptığı basın açıklamasında, “Şiddeti durduracağımızın sözünü veriyoruz. Cep telefonlarına indirecekleri Yaşam Hak uygulaması ile hem çağrı merkezine hem de kolluk güçleriyle temas kurabilecekler” dedi.

Alanya’ya gelen CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, partili kadınlar ile buluştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Toplantıya CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Didem Karagöz, çeşitli ilçelerin kadın kolları başkanları ile üyeler katıldı. Toplantıda konuşma yapan İlçe Teşkilat Başkanı Karadağ ise ülkenin partinin ana dinamiklerinden birinin kadınlar olduğunu söyleyerek davete katılan Deveci’ ye çiçek takdim etti.
‘GEÇEN 87 YILA RAĞMEN İLERLEYEMEDİK HATTA  GERİLEDİK’
Deveci, “Ulu Önder Gazimiz Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin varoluşunu sağlayan kadınlarımız olmuştur diye konuşmuştur. Bizim mücadelemizde yaşamın her alanında kadının varoluşunun önemini belirtmek ve kadın-erkek eşitliğini sağlamak içindir. Bu devrimi yaşayan Türk kadını aradan geçen 87 yıla rağmen ilerlemek bir yana geri kalmaya ve geri bıraktırılmaya çalışılıyor. Biz kadınlar bir yandan eşitlik mücadelesini verirken diğer yandan da yaşam hakkımızı savunmak zorunda kalıyoruz. Ak Parti hükümetinin uyguladığı politikalar nedeni ile ülkemiz daha da adeta bir kadın mezarlığına dönüştü. Bu cins kırımı durdurmak ve kadına yönelik şiddeti durdurmaya yönelik çalışmalar ile CHP Kadın Örgütü olarak 5 Aralık 2020 tarihinde ‘Yaşam Hak’ projemizi gerçekleştirdik” dedi.
‘YAŞAM HAKKI DOKUNULAMAZ’
“Yaşam hakkı dokunulmaz, dokunulama, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır diyerek yola çıktık” şeklinde konuşan Deveci, “ Bu proje ile çıktığımız yolda logo olarak kalbi kullanıyoruz. Şiddetin panzehri sevginin gücü ile geçirdik. Yaşam hak şiddetin son bulma adresi olarak ilan edildi.  İktidarda olmamamıza rağmen partimizin çözüm arayıcı kimliğini ortaya koyduk.  İstanbul sözleşmesinin gereklerinden birini yerine getirerek genel merkezimizde Alo Şiddet hattı kurduk. 444 82 85 numaralı hattımızdan 7/24 şiddet mağdurlarına ücretsiz hukuki ve psikolojik destek sağlıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak her mağdur ile tek tek ilgileniyoruz. Projemiz kapsamında Sivil Toplum Örgütleri, meslek odaları, barolar ve tabip odaları ile protokoller imzaladık.  Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıkta, hastanelerde ve mahkemede yanında oluyoruz. Tüm şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar bizlere bir tuş mesafesi kadar uzaktadırlar. İktidarımızda şiddeti durduracağımızın sözünü veriyoruz. Cep telefonlarına indirecekleri Yaşam Hak uygulaması ile hem çağrı merkezine hem de kolluk güçleriyle temas kurabiliyor” dedi.
‘KADINLAR İÇİN ALTI TEMEL PROJEMİZ VAR’ 
Deveci, "Sayın Genel Başkanımızın her yer ve fırsatta dile getirdiği CHP iktidarı olarak, iktidara geldiğimizde kadınlarımız için hayata geçireceğimiz altı temel projemiz var. Kadına yönelik şiddet ile mücadelemiz derhal başlayacak. İstanbul sözleşmesini derhal hayata geçireceğiz. Aile destekleme sigortasını hayata geçireceğiz. Boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonunu oluşturacağız. Kadın istihdamını arttıracağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz ve güçlü bir kadın varlığını oluşturarak kadınların hayata daha iyi tutunmasını sağlayacağız. Eşit bir dünyada yaşayabilmek için mücadelemize devam edeceğiz. Bütün dertlerimize çare bulmak öncelikle biz kadınlara düşüyor. Yoktan var etmekten çok yorulduk. Artık bu yorgunluğa son vermenin zamanı geldi. Çare biziz, umut biziz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169