banner84

'Eğitimde sorunlar bitmiyor'

İYİ Parti İlçe Başkanı Apaydın, yeni eğitim ve öğretim döneminin açılmasının ardından, eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çekti

'Eğitimde sorunlar bitmiyor'

-Özgür YILMAZ
İYİ Parti İlçe Teşkilatı haftalık yönetim kurulu toplantılarını gerçekleştirdi. İlçe Başkanı Yücel Apaydın, gündeme ilişkin konular hakkında görüşlerini bildirirken, eğitim sisteminde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Apaydın, "Yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlerimize  ülkemize hayırlı, uğurlu ve başarılı  olmasını diliyorum. Yeni eğitim öğretim yılına başlarken yine sorunlar yumağı ile karşı karşıyayız. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesi sözde var olmasına rağmen uygulamada hiç olmamıştır. 222 sayılı Eğitim ve Öğretim kanununda ilk Öğrenim mecburi ve meccanidir. Parasız denmesine rağmen velilerden para toplanarak okul ihtiyaçları karşılanmaktadır. Aileler öncelikle çocuklarına iyi okul ve iyi öğretmen sağlayabilmek için mücadele vererek öğretim yılına başlamaktadırlar.Okulların birçok eksiği veliler tarafından giderilmektedir.Bir diğer sorunda atamaların yerinde ve zamanında yapılmaması okumuş öğretmenliği hak etmiş öğretmenlerimizin ihtiyaç olmasına rağmen uyduruk bahanelerle atanmaması.
'HİÇ KİMSE İNKAR ETMESİN'
Sorgulaması ve irdelenmesi gereken bir başka konu ücretli öğretmenler konusudur. Milli eğitim bakanlığı tarafından uyduruk sınavlarla yetersiz olduğu öne sürülen öğretmenlerimiz devlet okullarında ve özel okullarda ücretli öğretmen olarak görev yapmaktadırlar. Hatta zor şartlarda çalıştırılmaktadırlar. 
AK Parti hükümeti döneminde Türk eğitim sisteminin dibe vurduğunu hiç kimse inkar edemez.17 yılda 8 bakan 20 den fazla değişik sistem uygulanmıştır.
'ARAŞTIRMAYAN NESİL YETİŞTİRİLİYOR'
Öğrencilerimizin yaratıcı özgür düşünebilen eleştirebilen birlikte yaşama ve çözüm üretebilme kültürü olan araştıran, sorgulayan ve teknolojiyi etkili kullanan girişimcilik becerileri olan milli değerlere sahip, insan haklarına, doğaya ve çevreye duyarlı iyi insanlar olarak yetiştirilmesi gerekirken, araştırmayan, sorgulamayan, ezberci düzene ayak uyduran bir toplum yaratmaya dönük eğitim sistemi uygulanmıştır. Hesapsız kitapsız üniversiteler açılmış fakat mezun olduklarında çalışacak alanlar hazırlanmamıştır. İşsizler ordusunun en önemli bölümünü üniversiteli işsizler oluşturmaktadır.
'OKULLAR GÜNÜMÜZE UYGUN DEĞİL'
AK Parti döneminde hiçbir öğrenci  okula başladığı sistemle mezun olamamıştır. AK Parti iktidarını yıkacak olan iktidarları döneminde bozuk eğitim sistemine maruz kalan öğrenciler olacaktır. Çocuklarımızın çağdaş, Atatürkçü ve milli değerlere sahip iyi insanlar olarak yetiştirilmesi okullarımızın günümüzün gerektirdiği çağdaş teknolojik, bilimsel, sosyal ve kültürel altyapı standartlarına ulaştırılması gerekmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 17:16
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107