banner84

Emekliye 6.972 TL avans

2019 yılını ikramiye ve zamlarla kazançlı geçiren emekliler geçtiğimiz günlerde ocak ayı zamlarını da öğrenerek maaşlarını hesaplarında görmeye başladı. Ayrıca emekli olup, maaşını bekleyenlere istemeleri halinde 6 bin 972 liraya kadar avans imkanı sunuluyor. 

Emekliye 6.972 TL avans

Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) avans imkanı sunuyor. Emeklilik başvurusunu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar, yazılı başvuru yaparak avans alıyor. SGK, bu kişilere, net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor. Yani bu yıl başvuru yapan, 6 bin 972 liraya varan avans alabiliyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor.
FAİZ İŞLETİLMİYOR
Bu uygulamanın tüm emeklilere yaygınlaştırılması da gündemde. Emekliler, bu imkanı dört gözle bekliyor. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK'ya yazılı başvuru yaparak avans isteyebilecek. Avansın tutarının da 3 maaş kadar olabileceği düşünülüyor. Bu para daha sonra emeklinin maaşından taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107