banner84

En genç vekil

Resmi olmayan sonuçlara göre 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile Antalya'dan AK Parti ve CHP'den 5'şer, MHP'den 3 ve HDP'den bir milletvekili parlamentoya girmeye hak kazandı.

En genç vekil

 29 yaşındaki Sena Nur Çelik de milletvekili seçilen isimler arasında...

Antalya'da 29 yaşında siyasete atılan ve AK Parti'den aday olan Sena Nur Çelik, Meclis'in en genç vekilleri arasında yer alıyor. TBMM'nin en yaşlı vekili ise CHP'nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, oldu.  İlk olarak 1973'teki genel seçimlerle TBMM'ye adım atan Baykal'ın en yaşlı vekil olması dolayısıyla, Meclis'in geçici başkanı sıfatıyla TBMM'yi yeni yasama dönemine açması bekleniyor. CHP'den 2007 ve 2011 yıllarında milletvekilliği için aday adayı olan ancak aday olarak gösterilmeyen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Niyazi Nefi Kara da ön seçimle ilk sıraya yerleşerek, ilk defa milletvekili olarak Meclis'e girecek. Akdeniz Üniversitesi eski rektörü Mustafa Akaydın da siyasetle 2009 yılında tanıştı. Rektörlük döneminin ardından, siyasete atılan Akaydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Geçen yıl yapılan yerel seçimde başkanlığı kaybeden Akaydın, bu kez CHP'den milletvekili seçildi.

"BAŞARIYLA ÇIKTIK"

CHP'den Antalya Milletvekili seçilen Niyazi Nefi Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP'den iki defa aday adayı olmasına rağmen aday gösterilmediğini ancak ön seçimle halkın kendisini parlamentoda görmek istediği için ilk sıraya yerleştirdiğini belirterek, "Uzun süreli mücadeleden başarıyla çıktık" dedi.
Seçim sonuçlarını değerlendiren Kara, "Birinci parti olmayı bekliyorduk ama olmadı, demek ki daha çok çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

EN GENÇ MİLLETVEKİLİ

AK Parti'li genç milletvekili Sena Nur Çelik de gençlerin ve kadınların sorunlarıyla daha yakından ilgilenmek için siyasete atıldığını kaydetti. 29 yaşındaki genç vekil Çelik, Antalya'da çok yoğun bir seçim çalışması yürüttüklerini anlattı. 
Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğuna işaret eden Çelik, "Siyasetin doğru çözümler üretmesi, genç nüfusu ile daha yakın bir iletişim ve etkileşim içinde olmasına bağlıdır. Özellikle çok hızlı sosyal değişim ve dönüşümler yaşayan günümüz gençliği ile ilgili politikalar çok büyük önem taşıyor" dedi.

REKTÖRLÜKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünden sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, şimdi de milletvekilli seçilen CHP'li Mustafa Akaydın, bir dönem daha rektör olmak isterken, kendisini siyasetin içinde bulduğunu anlattı.
Milletvekilliğine uzanan yolda kendisine destek veren Antalya halkına teşekkür eden Akaydın, parlamentoda halkın talepleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini vurguladı. Seçimden herkesin ders çıkarması gerektiğini belirten Akaydın, "Seçimin en büyük galibi HDP'dir, kutlamak lazım. Bizim tabanımızdan HDP'ye biraz oy kaymış gibi gözüküyor ama bu, Türkiye'nin geleceği açısından olumlu gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Akaydın, yeni siyasi tabloda üstüne düşen görevi yerine eksiksiz yerine getireceğini bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107