banner129

'Etik değil'

DP Alanya Belediye Başkan Adayı Çakır, belediye meclisinde DEMAŞ Eğlence Merkezi olarak bilinen bölgenin 'Turizm Ticaret Alanı' olarak değiştirilmesine, “Yasal ve etik bir uygulama değildir. Tekelci düşüncenin zihniyetidir ve kabul edilemez” dedi.

'Etik değil'

 Alanya Belediye meclisi tarafından alınan kararla DEMAŞ Eğlence Merkezi olarak bilinen takribi 16 dönümlük arsada yapılan plan tadilatları; yasalara aykırıdır, kabul edilebilir ve etik değildir vurgusunu yapan Demokrat Parti (DP) Alanya Belediye Başkan Adayı Alaattin Çakır, “Söz konusu plan tadilatına konu arsalar 2 ayrı parselden oluşmaktadır ve Alanya’nın merkezindedir. Alanya Belediye meclisinin aldığı plan tadilatı kararı; 1/1.000 ölçekli uygulama planında yapılmıştır. Yapılan iş, imar planlarının yapımı ve uygulanması hiyerarşisine tamamen aykırıdır ve yasal değildir. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanmayacağına inancımız tamdır.  

Zira, söz konusu arsalar; 1/25.000 ölçekli (Tüm Alanya’yı kapsayan) ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarında da “Sosyal ve Kültürel Donatı Alanı” olarak görülmektedir. Bu sebeple söz konusu plan tadilatı; 1/25.000 ölçekli plandan başlayıp, 1/5.000 ölçekli ve 1/1.000 ölçekli plan hiyerarşisi ile yapılmalıdır. Ancak Alanya Belediye Meclisi, tam tersinden başlayarak zaten imar kanununa aykırı iş yapmıştır. 
'TADİLAT YETKİSİ BÜYÜKŞEHİRDE'
Kaldı ki, sosyal ve kültürel alanın nazım imar planlarından kaldırılabilmesi için; aynı bölgede muadil bir yere tekrar ayrılması gerekmektedir. Üst ölçekli planlarda tadilat yetkisi zaten Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'ndedir. 
Seçimlere az bir süre kala yapılan bu iş, Alanya’yı yöneten zihniyetin gerçek düşüncesini ortaya koymaktadır. Bu zihniyetin amacının, Alanya’ya ve kamuoyuna hizmet olmadığı açıkça görülmektedir. Yapılan iş, yangından mal kaçırmadır.  Tarih ve kültür şehri olarak yaşadığımız Alanya’mızın merkezinde bulunan bu önemli arsa üzerinde, ortak aklı harekete geçirmeden alelacele karar alınmasını, Alanya kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 
'GAFLETTEN VAZGEÇİN'
Buradan mevcut yönetime seslenmek istiyorum. Bu ve benzeri işlerle Alanya’nın geleceğini çarçur etme gafletinden vazgeçin. Tekelci düşünceyi bırakın. Bu konunun seçimlere ve siyasete alet edilmeden değerlendirilmesi ve Alanya için hayati önem taşıyan bu arazinin tüm Alanya Kamuoyunun bugün ve gelecekte faydalanabileceği bir eser ile değerlendirilmesi en büyük arzumuzdur.   Alanya Belediye başkan adayı olarak, Alanya’ya sözüm olsun ki; seçildiğimiz takdirde söz konusu arsaların değerlendirilmesini ve projelendirilmesini Alanya’nın tüm dinamiklerine ve ortak aklın kararına bırakacağız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 09:08
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107