banner84

Hizmet birlikteliği

MHP'li Belediye Başkanı Yücel başkanlığındaki Alanya Belediye Meclisi ikinci oturumunda bütün kararlar oy birliği ile aldı

Hizmet birlikteliği

 ALANYA Belediye Meclis'nin Mayıs Ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında dün gerçekleştirildi.

Meclis toplantı salonunda saat 14.00’da başlayan toplantıya MHP’li meclis üyeleri Mustafa Tuna ve Fahri Baysal mazeretlerini bildirerek katılmadılar. Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Yücel, göreve başladıkları zaman zarfında gösterilen nezaketten ve halkın sabırla izlemesinden dolayı herkese teşekkür etti. Daha sağlıklı bir süreç için daha verimli çalışılacağını belirten Yücel, belediye ve dışarıdaki teşkilatlanmanın devam ettiğini ve dört bölgede hizmete başlandığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve danışmanları ile görüştüğünü ifade eden Yücel, Alanya’yı iyi yerlere taşıyacaklarından emin odluğunu vurguladı.
BÜTÇE KOMİSYON KARARLARI
YÜCEL'İN konuşmasının ardından Bütçe Komisyonu kararlarının müzakeresine geçildi. Belediyesinin 2013 Mali Yılı Gelir-Gider Kesin Hesabı ve 2013 Mali Yılı Taşınır Kesin Hesabı görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. 5393 sayılı Kanunun 49. Maddesi gereği belediye başkan yardımcısı maaşının, belediye başkanı maaşının 2/3 oranında verilmesi kabul edildi. 3. Dereceli 1 adet fen memuru kadrosunun iptal edilmesi ile ilgili düzenlenen memur boş kadro değişiklik cetveli ile memur kadro ihdas cetveli uygun görüldü. Buna göre memur norm kadro standardı toplamı 597 olan mevcut memur kadrosu dolu 354, boş 60 olarak toplamda 414 olduğu belirtildi. Türkiye Yerel Hizmet-Sen Antalya Şube Başkanlığı’nın talebi üzerine personel ile ilgili sendika görevlileri ile görüşme yapması için belediye başkanına yetki verildi.
TARİFELER BELİRLENDİ
BÜYÜKŞEHİR Yasası gereği kapatılarak belediyeye devrolan ALTAB’ın projeleri arasındaki Kızılkkule – Toptane Ekseni’nde planlanan dört dilde tanıtım yaapan 110 adet sesli ve görüntülü rehber tarifesi belirlendi. Buna göre pasaport veya nüfus cüzdanı karşılığında teslim edilecek cihazın kullanım ücreti kişi başına 10 TL, grup ücreti5-10 kişi 7 TL, 10 kişi üzeri 5 TL, öğrenci ise 5 TL olarak tespit edildi. Demirtaş Mahallesi’nde kullanılmakta olan çöp kamyonunun alınmasına ilişkin encümen kararı mecliste kabul edildi. Bütçe Komisyon kararlarının ardından imarla ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen taleplerin İmar Komisyonu’na havalesi gerçekleştirilirken Başkan Yücel, Başkan Yardımcılığı’na Adem Er’in, İmar Müdürlüğü’ne de Murat Satı’nın getirilmesi ile ilgili meclise bilgi verdi.
MURMANSK İLE KARDEŞ ŞEHİR OLUYORUZ
RUSYA'NIN Murmansk Oblastı şehri ile Alanya Belediyesi’nin kardeş şehir olma mecliste kabul edildi. Bir önceki meclis toplantısında MHP’li Meclis Üyesi Ali Uğur’un üye olarak seçildiği Akdeniz Belediyeler Birliği’ne 3 asıl, 1 yedek üyenin daha seçimi yapıldı. Başkan Yücel, her parti grubundan bir üyenin temsil edilmesini önerirken MHP’li Meclis Üyesi Kerim Aydoğan, her üç partide de bulunan birer kadın üyenin birliğine seçilmesinin uygun olacağını ifade etti. Bunun üzerine MHP’den Melike Nazifoğlu, Ak Parti’den Gökçen Nazifoğlu, CHP’den Nefise Develioğlu da Akdeniz Belediyeler Birliği’ne asil üye olarak seçildi. Yedek üye ise MHP’den Mehmet Ali Tekin oldu. Meclisin 1 aylık tatile yılın hangi ayında gireceğinin tespiti yapılmadı.
"TATİL YAPMAYALIIM"
BAŞKAN Yücel, henüz yeni seçildiklerini ve yeni yapının aksama olmadan oturması için çalışmak gerektiğini vurgulayarak meclisin tatil yapmamasını önerdi. Bütün parti grupları Yücel’in önerisinin yerinde olduğunu vurgularken Yücel “Tatil yok, çalışmaya devam” diyerek meclisin tatil olmayacağını belirtti. Meclisin dilek ve temenniler bölümünde CHP ve Ak Parti grubu önerilerde bulundu. CHP grubu adına konuşan Erdoğan Toktaş, binalardaki asansörlerin engelsiz olarak zemin seviyesinde olması gerektiğini belirterek, engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için çalışmalar yapılmasını istedi. Toktaş’ın önerisi olumlu görüş bildirilerek imar komisyonuna sevk edildi. Toktaş ayrıca belediye çalışmalarında yardımcı olmak için belediye hizmet binası içinde bir odanın meclis üyelerine tahsis edilmesini de önerdi.
KOMİSYON ÖNERİLERİ
AK Parti Grubu adına konuşan Kerim Başkaptan ise büyüyen Alanya’ya daha verimli projeler üretmesine ön ayak olacak ve mevcut turizm konusundaki sorunların çözülmesinde yardımcısı olacak ‘Kültür ve Turizm Komisyonu’; ilçe ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olan mahalleye dönüşen köylerin en önemli istihdam konusu olan tarım ve hayvancılık alanlarında sorunların çözülmesinde katkı sağlayacak ‘Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’ kurulmasını önderdi. Meclis üyelerinin görüşmeleri sonrası üye sayısı 5 olacak komisyonların kurulması ve üyelerinin gelecek ayki meclis toplantısında seçilmesine karar verildi. CHP’li Toktaş da esnafla belediye arasında yaşanan sorunları gidermek ve mevcut sıkıntıları önlemek için ‘Esnaf ve Ticaret Komisyonu’ kurulması gerektiğini de belirtti. Başkan Yücel, kurulması istenen diğer komisyonların da görüşüleceğini söyledi.
SİVRİ'YE YENİ GÖREV
AKP'li Başkaptan, proje konusunda kırsalın zorlanabileceğini ve mimarlar odası ile hareket ederek projelerin hazırlanması gerektiğini ve bununla birlikte kırsalın rahatlatılması, kaçak yapılmanın önüne geçilmesinin sağlanması gerektiğine değindi. Bunun üzerine Başkan Yücel, Alanya merkeze bağlanarak mahalle olan 16 belde ve 68 köye en sağlıklı şekilde hizmet götürülmesi amacıyla Kırsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Başkan Yücel, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'ne Özel İdare eski Müdürü Menderes Sivri'nin getirileceğini söyledi. Sivri daha önce Alanya Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü ve Alanya İl Özel İdare Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu. Dilek ve temennilerin ardından meclis toplantısı sona ererken bir sonraki meclisin 3 haziran Salı günü saat 14.00’da toplanmasına karar verildi. 
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157