banner84

'Hukuki hakkımızı ararız'

Elektronik oylamada hata oduğunu ile ilgili bir iddiada CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, elektronik oylama ile yapılan yurtlarla ilgili alınan kararda hatanın düzeltilmesini istedi

'Hukuki hakkımızı ararız'
 AKP’nin bilerek ve hile ile hata yapılan bir meclis toplantısı olarak tarihe geçeceğine vurdu yapan Başkaya, hataların düzeltilmemesi halinde hukuka başvuracaklarını dile getirdi.
İşte CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Songül Başkaya yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 
"16 Haziran 2014 günü gerçekleşen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin devam meclis toplantısında AKP’nin bölüneceğinin, 7-8 meclis üyesinin AKP Grup kararı aleyhinde oy kullanacağının medyada yer aldığı kritik gündem maddesinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in oylamayı acele getirerek, biran önce sonlandırması çabasıyla meclis iradesi oylamaya yansımamıştır.
Şöyle ki oylama sonucu 45 kabul-44 ret olan 19. gündem maddesinin toplantı sonrasında ancak alabildiğimiz oylama tablosunda mecliste bulunan ve oy kullandığını söyleyen, ekranda oy kullanıldığında yeşile dönen numarasını gördüklerini beyan eden CHP Alanya ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Erkan Demirci ile CHP Elmalı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Erdal Ramazan Altaca’nın oy kullanmamış gösterildiğini gördük. Konuya ilişkin derhal 17 Haziran 2014 günü Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı’na hem Erkan Demirci hem de Erdal Ramazan Altaca tarafından gerekli itiraz dilekçeleri yazılmış, kayda alınmıştır. Yazılan dilekçelerde yapılan oylamada CHP Grup kararı doğrultusunda kullandıkları ret oylarının sisteme işlenmesi ve oylama sonucunun düzeltilmesi, söz konusu toplantının kamera görüntüleri istenmiştir. Üzerine şaibe ve gölgeler düşmüş bu oylama mutlaka yenilenmeli ya da sonuç düzeltilmelidir. Eğer bu yapılmazsa kamuoyunda AKP’nin kendi problemleri yüzünden bilerek hata yapılan bir meclis toplantısı olarak tarihe geçecektir. Biz henüz 3 aydır kullanılmaya başlanan elektronik sistemden kaynaklanan bir arıza, hata olduğu kanaatindeyiz ve bu hatanın düzeltilmesini istiyoruz. Bu toplantının üzerindeki hile gölgeleri kaldırılmaz, sonuçlar düzeltilmez ya da oylama yenilenmezse CHP Grubu olarak uzman bilirkişi marifetiyle hukuksal olarak haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı kamuoyuna bildiririz."
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157