banner165

‘Hükümet hayal satıyor’

CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, partisinin haftalık toplantısında emlak alımlarında verilen kredinin geri ödenmesine vatandaşların gücünün yetmeyeceğini belirtirken, hükümetin hayal sattığını dile getirdi. Karadağ, “ Otoban müjdesi verdiler, önce Alanya’daki çevre yolunu bitirin” dedi.

‘Hükümet hayal satıyor’

(Özlem KAYGUSUZ)- Cumhuriyet Halk Partisi Haftalık Olağan Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleşti. İlçe binasında gerçekleşen toplantıda CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.  Karadağ, Alanya’daki yüksek konut fiyatlarından, hükümetin vatandaşlara vaad ettiği projelerin gerçekleşmemesinden dolayı eleştiride bulundu.
‘DİĞERLERİ GİBİ BU DA HAYAL’
Açıklamasına tüm Türkiye ve Alanya’yı da yakından ilgilendiren konulardan emlak alımlarında bir müjde olarak duyurulan 2 milyon kredi verilmesi hakkında değerlendirme yaparak başlayan Karadağ, “ Alanya’da kira bedelleri çok yüksek, insanların bir konut elde etme talepleri oluyor. Özellikle Alanya’da konut fiyatları çok yüksek. Bu tür konularda merkezi hükümetin vermiş olduğu bir çok söz gibi bunun da bir hayal olduğunu düşünüyoruz. Çünkü;  Alanya’da merkezi hükümet yetkilileri Alanya ‘da bir toplu konut idaresinin TOKİ’ nin konutlar yapacağı müjdesi verildi.  Ama ne yazık ki bunun hayata geçmediği gibi iptal olduğu söylendi. Sebebi belli değil. 2 milyonluk bir kredinin geri dönüşü 3 milyon 400 bin TL arasında. Bunun da aylık ödemesi 28 bin 500 lira civarında. Bunu karşılayacak hiçbir vatandaş, bu geri ödemeyi yapabilecek güçte değil.  Eğer gerçekten toplu konutta konut ihtiyacının giderilmesi gerekiyor ise öncelikle konut yapımındaki girdi malzemelerinin fiyatlarının düşmesi gerekmektedir.  Bunun başında demir, çimento, nakliye, elektrik gelmekte. Bu tür ana girdi malzemelerini düşürürseniz halkımızın konut ihtiyacı daha rahat karşılanır” diye konuştu.
'OTOBAN HIZLI TRENE KURBAN GİTTİ'
Merkezi hükümetin yalnızca konut değil başka konularda da vatandaşa hayal sattığını aktaran Karadağ, “ Bir otoban hayali vardı. Müjdeyle beraber haberi verildi. ‘Otobanı yapacağız’ dediler ancak otoban hızlı trene kurban gitti. Çünkü, hızlı trenin 2053 yılında gündeme gelecek. Hızlı tren gerçekten toplumsal ulaşımda en iyi kullanılabilecek bir eylem biçimi. Ama otoban beşli çete dediğimiz veya otoban ihalesine girecek olan bir takım kişilerin ceplerinin doldurulmasından başka bir olay değil. Alanya’da bir otoban yapılmasının da ben mümkün olamayacağını düşünüyorum. Kaldı ki otoban meselesinden önce Alanya’mızda yapılan yeni bir çevre yolu var. Çevre yolu hala bitmedi. Önce Gazipaşa’ya kadar bu çevre yolunu bağlayalım. Yani otoban meselesi hayal satmaktan başka bir şey değil” dedi.
‘AVRUPA İLE EŞİT HALE GETİRİLMELİ’
Gazipaşa Havalimanı’na yapılması gereken bir takım düzenlemelerin beklediğini söyleyen Karadağ“ Turizm sezonunda Alanya’ da en fazla gelir elde edeceğimiz sektör turizm. Ancak ne yazık ki bize en yakın havalimanı Gazipaşa Havalimanı. Gazipaşa Havalimanı bir uluslar arası özelliğinden çok çok daha öte. Merkezi hükümet öncelikle Gazipaşa Havalimanı’nın giriş yolu dahil otopark sorunu ve  de özellikle de yolcu bekleme salonlarının en azından iki-üç katına çıkartılması ve modern bir görüntüye kavuşması gerekmektedir. 2010 yılında ilk uçuşu yapılan Gazipaşa Havalimanı’nda şu an iki bin yüz metrekarelik kapalı alan mevcut. Bu komik bir rakam. Bunun daha modernleştirilmesi  gerekiyor. Avrupa ile daha fazla eşit bir hale getirilmeli. Avrupa havalimanları ile eşit hale getirilmesi için çalışmalar bir an önce yapılmalı” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169