banner84

'İdeolojiyi bırakalım'

Büyükşehir Alanya Koordinasyon Birimi'ni ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Belediye ile uyumlu çalışın. Vatandaşa hizmet yolunda siyasi düşünce, kaygıları ve ideolojileri bir kenara bırakıp, hizmet için elbirliği içinde çalışmamız gerekiyor" dedi

'İdeolojiyi bırakalım'
 AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakareci Mevlüt Çavuşoğlu, Cumartesi günü Alanya Belediye Başkanlığı'nı kazanan MHP'li Adem Murat Yücel'i makamında ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kapıda karşılayan MHP'li Yücel, turizm sezonunda yaşanan elektrik sorununu Bakan Çavuşoğlu'na aktardı. Başkan Yücel, “Alanya turizm şehri. Burada sık sık yaşanan elektrik kesintisi turizmimizi olumsuz etkiler. Sokak lambalarında, karayolu kenarında ve tünellerde yapılan kesintiler trafik kazalarına ve büyük karmaşaya neden olmaktadır. İmajımızı kötü etkilemektedir" derken, Çavuşoğlu da, Alanya’da ve bölgede yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili AKEDAŞ yetkilileri ve bölge belediye başkanları ile bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.
SAĞLIK SİGORTASINI GÜNDEME TAŞIDI
BAŞKAN Yücel, Bakan Çavuşoğlu'na, ile 11 Nisan 2014 tarihinde değişen 6458 Sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Başkan Yücel, Alanya’da yaşayan ve yeni ikamet etmek isteyen yabancıların kendisine aktardığı sorunlara değindi ve 11 Nisan’da değişen kanunla zorunlu hale gelen sağlık sigortası konusunda yabancıların yaşadığı sıkıntıyı aktardı. 
"HİZMETİ VATANDAŞA İLETECEKLER"
BAKAN Çavuşoğlu daha sonra Hükümet Konağı'nde hizmete başlayan Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinasyon Birimi'ni de ziyaret etti. Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Büyükşehir Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ve Nurettin Uladağ, Kaymakamlık birim amirleri ve partililerin karşıladığı Çavuşoğlu, Güney ve Uludağ'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Alanya'nın, Antalya merkez ilçelerin dışında kalan ilçeler arasında en büyük ilçe olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Köyleri ve yaylası ile büyük bir çoğrafyadır, en iyi hizmeti hak eden bir ilçedir. Gerek potansiyeli, gerek vatandaşın ihtiyaçlarına baktığımızda. Hüseyin Güney'in koordinasyonunda Nurettin Uludağ kardeşimizin de desteği ve çalışması ile hizmeti en kısa sürede en iyi şekilde vatandaşlarımıza da ileteceklerdir" dedi.  
"İDEOLOJİYİ KENARA BIRAKIN"
Güney ve Uludağ'ı Alanya Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalışmaları yönünde de uyaran Çavuşoğlu, "Alanya Belediyesi ile uyumlu çalışın, çünkü hizmet vatandaşa gidiyor. Vatandaşa hizmet yolunda siyasi düşünce, kaygıları ve ideolojileri bir kenara bırakıp, hizmet için elbirliği içinde çalışmamız gerekiyor. Bizde aynı şekilde Ankara'da devletin ve hükümetin bölgemize getireceği hizmetlerde de aynı anlayışı devam etireceğiz. Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri ile aynı uyumu göstereceğiz. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e de başarılar diledik ve Alanya için elbirliği ile çalışmamız gerektiğini teyit ettik. Geçiş sürecinde bazı sıkıntılar olabilir, bu sorunu çözmek için gayretimizi arttıracağız. Taşlar yerine oturduğunda hizmetin en iyisinin geldiğini vatandaşımız görecek ve hissedecek. Bu konuda arkadaşlarımıza güveniyoruz. Menderes Türel, Antalya'yı seven bir arkadaşımız, ama Alanya'da da çok değerli arkadaşlarımızla çalışıyoruz. İlçe Teşkilatı olarak da hem arkadaşların çalışmasına destek vereceğiz, vatandaşın hizmeti en iyi aldığına da emin olacağız. Çünkü bir hizmet eksik olduğunda vatandaş hesabını İlçe Teşkilatı'ndan soruyor. Bu konuda desteği vereceğiz ve hesabını da soracağız" dedi. 
"GÖNLÜN SIĞDIĞI YERE HERŞEL SIĞAR"
ÇAVUŞOĞLU, bir gazetecinin, 'Alanya'da 6 belediye binası, Milli Eğitim'e tahsis edildi. Kamuoyunda Kaymakamlık binasında Büyükşehir Koordinasyon Birimi'nin olması tartışma yaratıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" yönünde soruya, "Gönlün sığdığı herşey sığar, koordinatörlükte sığar, belediye başkanlığı da sığar, Kaymakamlıkta sığar. Ben Alanya'nın hizmet noktasında sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Gerekirse yenisi de yapılır, küçük şeylere takılıp kalmalayım. Bundan sonra da Büyükşehir'de hizmet binası yapabilir, ilçe belediyesi de yapabilir, bu mazeret üretilecek şeyler değil. Bunu sadece bir yer için söylemiyorum, Büyükşehir içinde, koordinasyon merkezi, Kaymakamlık içinde, ilçe belediyesi içinde söylüyorum. Her bakanlığın illerde olan hizmet binaları Alanya'da da var. Bir çok ilde olmayan hizmetleri alıyor, kurumları getiriyoruz. Tıp Fakültesi'ni kurduk, Antalya'da arkadaşlarımız 50 öğrenci alıyorlar, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görecekler. Bu Alanya'ya Tıp Fakültesi yapılmayacak anlamına mı gelecek, bakın üniversite hayaldi, kurduk şimdi çok güzel bir binası oldu. Bu yıl eğitime başladı, golf sahaları için tahsisler başlıyor, üniversiteyi kuracağız, Gerekli kampüsleri kuracağız. Biz büyük şeylerle ilgilenken, küçük şeylere takılıp kalmamak lazım. Belde belediyelerinin hizmet binaları devredilirken, belediye başkanları ile toplantılar da yaptılar, Valilikte birlikte toplantı yaptılar, herkes o zaman da sanırım imza attılar. İhtiyaç varsa hepsi devletin, yeterki çözüm odaklı olalım, çözüm odaklı olduktan sonra bunların hepsi çözülür" diye konuştu.  
"OTELCİ TEPKİSİNİ ORTAYA KOYSUN"
BİR gazetecinin 'Avrupalı tur operatörlerinin Irak'taki olayları Türkiye'ye karşı olumsuz yönde kullandığı yönünde iddialar var. Bu konuda tedbir almayı düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi: "İddialara karşı ne yapabilirsin? Antalya'nın Suriye'ye 2 bin kilometre değil de sınırda olduğunu gösterenler de oluyor. Dolaysıyla bu iddiaları çürütmek de bize düşüyor. Suriye'deki ve Irak'taki gelişmeler tamamen sizin kontrolünüzde değil. Önemli olan Türkiye'nin istikrarlı olduğunu, barış içerisinde, huzurlu, turizmin güzelliklerinin mümkün olduğunu sadece bakanlığın anlatması yetmez. Tur şirketlerine büyük sorumluluk düşüyor. Tur şirketleri bunu otelcilerden fiyat kırmak için koz olarak kullanmaya kalkarsa o zaman otelcilerimizle birlikte gerekli tepkiyi göstermemiz lazım. Bazen tur şirketleri bu krizleri bahane ederek fiyatları düşürüyor. Kendilerinden rica ediyoruz, Türkiye'deki işletmecilere böyle oyunlar oynamayalım. Siz de kazanıyorsunuz, helali hoş olsun ama adaletli olalım. Samimi olalım. Birbirimize dürüst olalım. Kısa vadeli, günü birlik düşünmeyelim."
ÖĞRENCİLERDEN TABLO 
KAYMAKAMLIK makamına da geçen Bakan Çavuşoğlu'na burada kendi yağlı boya tablosu hediye edildi. Hidayet Görgün Orta Okulu 8'inci sınıf öğrencilerinden Şura Okşar, yaptığı tabloyu Bakan Çavuşoğlu'na verdi. Bunun üzerine Bakan Çavuşoğlu, Şura Okşar'a yabancı dil kursuna göndereceği sözünü verdi. Öğrencilerden Buğra Kemal Erdönmez ise Kaymakam Erhan Özdemir'in resmini yaptığı tabloyu kendisine hediye etti. Kaymakam Özdemir de öğrenciye ingilizce dil kursu sözü verdi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157