banner84

İspanyol basının yalanı ortaya çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin İspanya'nın aldığı tıbbi cihazlara el koyduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve İspanya Dışişleri Bakanı'nın da bu olayı yalanladığını ifade edip çok iyi ilişkileri olduğunu söyledi.

İspanyol basının yalanı ortaya çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "İspanya Dışişleri Bakanı biraz önce açıklama yaptı. Bazı bölgelerde medyada Türkiye'yle ilgili çıkan haberleri reddetti. Bizim şu anda önümüzdeki listeye göre 94 ülkeden 41 malzeme talebi var. Bu taleplerin hepsinin karşılamamız mümkün değil. 23 ülkeye farklı malzemeler gönderdik. Sağlık Bakanlığımızın tespitlerine göre ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak. Bizim ihtiyaçlarımız garanti altına almamız lazım. İspanya'dan da uzun listelik bir talep gelmişti. Bunların hepsinin karşılamamız mümkün değil. Solunum cihazı ihracatı da izne bağlı.
Dışişleri Bakanı katıldığı canlı yayında İspanya ile her türlü ilişkilerimiz çok iyi İfadelerini kullandı.
Çavuşoğlu ayrıca yurt dışında Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına ilişkinde bilgi verdi. "55 ülkeden 25 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. 14 gün karantinaya tabi tutuluyor. Yurt dışında 156 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. 50'ye yakın cenazeyi ülkemize getirdik. Bazılarının yakınları, vefat edenin o ülkede defnedilmek istedi" diye konuştu. 
İSPANYOL BAKAN’DAN TEŞEKKÜR
Teşekkür ederim Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye diye başladığı paylaşımında bir arkadaş ve müttefikin hareketini takdir ediyoruz notunu Türk Bayrağı ile paylaşan İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya’da İspanyol televizyonu Cuatro'ya yaptığı açıklamada, "Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya gönderilmesi kararını almıştır." dedi.
Bakan Çavuşoğlu Türkiye’de canlı yayındayken kendi ülkesinde katıldığı televizyon programında ülkesinde ki yalan haberleri yapanları eleştirip gerçekleri aktardı. Gonzalez Laya İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştirerek, "Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir." diye konuştu.
El Pais'in haberinde Türkiye'nin daha önce NATO müttefiki olarak 25 ton tıbbi malzeme içeren bir yardımı İspanya gönderdiği belirtilirken, Castilla-La Mancha ve Navarra yönetimlerinin açıklamalarına da yer verildi. Castilla-La Mancha özerk yönetimi sözcüsü, 150 solunum cihazını üç hafta önce 3 milyon euro bedelle aldıklarını ancak Türkiye'nin bunları iki hafta süreyle sınırda tutma kararı bulunduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107