banner129

İttifak listeleri ne diyor?

Cumhur ve Millet İttifakı’nda partilerin ilçe başkanları önceki gün İSK'ya giderek meclis listelerini teslim etti. Alanya Postası Gazetesi ise listelerde dikkat çeken ayrıntıları inceledi.

İttifak listeleri ne diyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Cumhur İttifakı'nı, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de Millet İttifakı'nı 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimlerde de sürdürme kararı almıştı. Ortak aday tartışmalarının ardından Cumhur İttifakı'nın adayı mevcut Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Millet İttifakı'nın adayı ise Konaklı eski Belediye Başkanı Abdullah Sönmez oldu. Partiler oluşturdukları meclis listelerini ise önceki gün İlçe Seçim Kurulu'na (İSK) teslim etti. 2 günlük itiraz süresinin ardından listelerin son hali de ortaya çıkacak. 
İTTİFAKLARDA MESLEK DAĞILIMI
Cumhur İttifakı'nın listesinde meslek grupları, 2 Avukat, 4 Mühendis, 14 İş insanı, 5 Turizmci, 5 Mimar, 4 Mühendis, 2 Mali Müşavir, 1 Diş Hekimi olarak dağılım gösterirken, Millet İttifakı'nda ise, 3 Avukat, 1 Şehir Plancısı, 6 Mühendis, 4 Mimar, 6 İş İnsanı, 5 Turizmci, 1 Tercüman, 1 Emekli, 2 Mali Müşavir yer alıyor. 
KADIN ÜYELERDE ARTIŞ
2014 yılında yapılan Mahalli İdare Seçimleri'nde AK Parti, MHP ve CHP'nin meclis listelerinde 1'er kadın üyeye yer verilirken, 31 Mart seçimleri için hazırlanan listelerde kadın üye sayısında yapılan artış dikkat çekti. Önceki gün itibariyle İSK'ya verilen Cumhur İttifakı'nın meclis listesinde yedek adaylarla birlikte 11 kadın, Millet İttifakı'nda ise 5 kadın meclis üyeliği için adını listeye yazdırdı. 
LİSTELER GENEL BAŞKANLARIN İZİNİ TAŞIYOR
Cumhur İttifakı'nın listesine bakıldığında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söylemleri üzerinden oluşturulduğu da görülüyor. Genel Başkanlar daha önceden meclis listelerinde liyakat ve tecrübenin ön planda tutulacağının sinyallerini vermişti. Millet İttifakı'nda ise tecrübeli isimlerin yanı sıra ağırlıklı olarak siyasette yeni isimlerin olması dikkat çekiyor.
ANAP KÖKENLİ İSİMLERİN KONTENJAN KRİZİ
Cumhur İttifakı'nda Feyzi Alaettinoğlu, Millet İttifakı'nda ise Alptuğ Bildirici'nin kontenjanda yer alması eski ANAP kanadının temsili olarak yorumlandı. Ayrıca bu isimlerin meclis listelerine alınmasının ittifak grupları arasında tartışmalara yol açtığı iddia edildi. 
MECLİSE GİREMEYEN İSİMLER DE BELLİ OLDU
2014 yılında gerçekleştirilen seçimlerde meclis listelerinde olan ve 5 yıldır meclis üyeliği yapan bazı isimler ise bu dönem mecliste olmayacak. 2014 seçimlerinde seçimi kaybeden AK Partili Hasan Sipahioğlu’nun listesinden; Kerim Başkaptan, Şükrü Cimrin, Erol Fazlıoğlu, Gökçen Nazifoğlu, Ertuğrul Akay, Yusuf Hastürk, Emin Hatipoğlu, Ahmet Büküş, 2014 seçimlerinden mağlup ayrılan bir diğer aday CHP'li Şefik Türktaş'ın listesinden; Eray Erdem, Nefise Develioğlu, Mustafa Aras ve Mehmet Kural ile 2014'te Alanya Belediye Başkanı seçilen Adem Murat Yücel'in o dönemki listesinden; Mehmet Kula, Zihni Asiltürk, Ali Uğur, Celal Taşkın ve Fahri Baysal yeni dönemde mecliste olmayacak.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107