banner84

İYİ Parti Alanya'dan 'bütçe' eleştirisi

İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Yücel Apaydın, Alanya Belediye Meclisi'nde alınan zam kararlarını ve performans bütçesinde yatırımların hangi alanlara yapılacağının belirtilmemesini eleştirdi.

İYİ Parti Alanya'dan 'bütçe' eleştirisi

Özgür YILMAZ

İYİ Parti Alanya İlçe yönetimi haftalık yönetim toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası konuşan İlçe Başkanı Yücel Apaydın açıklamada, Alanya Belediyesi'nin Ekim ayı olağan meclis toplantısı gündemine ilişkin açıklamalar yaptı. Apaydın açıklamasında, bütçenin artıp yatırım bütçesinin azalmasında, pazar yeri ve düğün salonlarına yapılan zamlara kadar birçok konuya ilişkin eleştiri yaptı.

"HİZMET DEĞİL SEÇİM YATIRIMI YAPILMIŞ"

Apaydın açıklamasında, "Bildiğiniz gibi geçen hafta belediye meclisinde 2020 yılı bütçesi görüşüldü. 2019 yılı bütçesi 405 Milyon TL iken, yatırıma 245 Milyon TL ayrıldığını gördük. 2020 yılı bütçesi 485 milyon liraya çıktığı halde yatırıma 158 milyon lira ayrılmış. Biz buradan şunu anlıyoruz. Seçim yatırımı yapılmış, hizmet düşünülmemiş. 2020 yılından seçime uzun bir süre olduğu için hizmeti düşünmeden, bütçeyi güdük bırakmışlar. Başka bir eksiklik ise zaten belediyenin yapması gereken bir hizmet olan, zabıta gibi, park bahçeler ve temizlik işleri gibi birimler de yatırıma ayrılan 158 milyon liranın içerisinde ödenecek şekilde planlanmış" dedi.

"YATIRIMLAR NASIL VE NEREDE KULLANILACAK"

Diğer bir yanlışın da bütçenin nasıl ve nerede kullanılacağının belirtilmemesi olduğunu aktaran Apaydın, "158 milyon lira ayrılmış, fakat yatırımlarda ne zaman, nerede, ne şekilde bu bütçenin kullanılacağı hiçbir şekilde detaylandırılmamış. Pazar yerleri ve düğün salonları ile ilgili yıllardır yapılmayan, seçim vaadi ile ötelenen zamların bir çırpıda bu yıl yapıldığını görüyoruz. Düğün salonlarında köylerde, beldelerde özellikle dar gelirli insanlar düğünlerini yapmaktadır. Fakat belediyenin yapmış olduğu zamlarla, lüks otellerde düğün yapmak gibi bir şey olduğunu görüyoruz. Pazar yerleri fiyatları da birçoğu ikiye katlanmış durumda. Pazarcı esnafına bu yapılan zulümdür, eziyettir. Pazarcı esnafı sahipsiz bırakılmış ve savunanı yoktur. Bunu hep beraber görüyoruz. Biz İYİ Parti olarak performans raporunun içeriği belli olmadığı için bütçenin nasıl kullanılacağı tam ve detaylı anlatılmadığı için hayır dedik. Pazar yerine yapılan zamlara, pazarcılara uygulanan fahiş fiyatlara da hayır dedik. Çünkü birdenbire, enflasyonun yüzde 9 olduğu söylenen bir ülkede yüzde 50- yüzde 100 zam yapılması kabul edilebilir bir şey değil. Ayrıca düğün salonlarına yapılan zamlara da hayır dedik. İYİ Parti grubu olarak bu üç konuda ret oyu vererek halkımıza hizmet edilmesi gerektiğini, popülist politikalar yapılarak hiçbir yere varılamayacağını anlatmaya çalıştık. Şehrimizin daha iyi günler görmesi ve daha iyi yönetilmesini temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107