banner129

‘Kadınların yaşam hakkını korumak devletin işi’

CHP Alanya İlçe Teşkilatı ve Kadın Kolları yönetimi Alanya’da öldürülen Gülseren Yılmaz ile ilgili basın açıklaması yaptı

‘Kadınların yaşam hakkını korumak devletin işi’

Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe Teşkilatı ve Kadın Kolları Yönetimi, geçtiğimiz günlerde Alanya’da boşanmak üzere olan eşi Hilmi Yılmaz tarafından canice öldürülen Gülseren Yılmaz ve Adana’da dini nikahlı eşi tarafından öldürülen Melike Demirci için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada sistemin kadınları koruyamadığını vurgulayan CHPliler, ‘Kadının “yaşam hakkı”nı korumak devletin görevidir’ dedi. CHP’den yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle;

Artık yeter!

Dün Emine, bugün Gülseren ve Melike.

Onlarca bıçak darbesiyle öldürülen iki kadın daha…

İki çocuk annesi Gülseren henüz 32 yaşındayken, boşanmak istediği kocası tarafından katledildi. Ya benimsin ya kara toprağın diyen zihniyet, bugün Gülseren’in mezarına, iki çocuğunun toprak atmasına sebep olmuştur.

Melike’nin 3 yaşında kız çocuğu vardı. 19 yaşında boşanmak istediği eşi tarafından katledildi.

 Ev içi şiddet sokağa taşmış durumdadır. Sokakta, insanların gözleri önünde, kadınlar hunharca, eziyet edilerek öldürülmektedir.

 Yetkililer şiddetle mücadelede yetersiz kalmaktadır. Kadın cinayetlerini önleyememede, bireyden tüm topluma, iktidardan muhalefete, tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve tüm kurumlar pay sahibidir.

Sistem kadını koruyamamaktadır. Kadının “yaşam hakkı”nı korumak devletin görevidir. Toplumsal zihniyet dönüşümü ile kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi sağlanmalıdır.

Kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyen, onu aile içinde sadece bir anne, eş, kardeş rolü olarak sınırlı gören ya da görmek isteyen zihniyetin son bulması gerekmektedir. Mevcut kanunların ve uluslararası sözleşmelerin uygulanmaması, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz kalmasına yol açmaktadır. Eğer bugün, 6284 sayılı kanun ile İstanbul sözleşmesi tam olarak uygulansaydı; bugün ne Emineler ölürdü ne Gülserenler ne de Melikeler.

Artık yeter!

Biz hiç bir zaman sözün bittiği yerdeyiz demeyeceğiz!

Bizim sözümüz bitmez ve bitmeyecek!

Susmayacağız!

Susturulmayacağız!

 Ta ki yer yüzünde tek bir kadının şiddete uğramadığı ve cinayete kurban gitmediği o güne dek!

Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe Teşkilatı ve Kadın Kolları olarak, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 15:27
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107