banner84

'Kıyılar Büyükşehir'e devredilmeli'

**

'Kıyılar Büyükşehir'e devredilmeli'

 TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu, anayasaya göre halkın kullanımına açık olması gereken Antalya kıyılarının yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini bildirdi.

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, 30 Mart yerel seçimleri öncesi çıkarılan yasa ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin sınırlarının il sınırı olduğu ve ilk il bütünü büyükşehir belediye başkanının seçilerek yeni bir dönemin başladığı kaydedildi.
Yeni dönemde il bütünü planlarının bilimsel ve teknik doğrular ışığında, toprağın ve doğal kaynakların koruma, kullanma dengesini en rasyonel biçimde belirlemek üzere, şehircilik ilke ve esasları ile kamu yararına uygun olarak yeniden ele alınması gerektiği belirtilen açıklamada, Antalya kıyılarının da kamusal çıkar öncelikli olarak yeniden değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.
Bu açıdan bakıldığında başta Konyaaltı ve Lara kıyıları olmak üzere anayasaya göre halkın kullanımına açık olması gereken tüm Antalya kıyılarının yerel yönetimlere devredilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
"Side ve Alanya'da örneklerinde olduğu gibi turistik tesislerin kıyıdaki yasalara aykırı tüm kaçak yapıları kaldırılarak, Antalya'nın tüm kıyıları halkın ve turistlerin birlikte kullanımına açılmalıdır. Kıyılarda hiçbir olumlu örneğine rastlamadığımız yap-işlet-devret modelinden vazgeçilerek, yerel yönetimlerce yasalara uygun plaj tesisleri hayata geçirilmeli, yönetim ve kullanma planları yapılarak, belediyeler denetiminde kiralama modelleri seçilmelidir. Ulusal kapsamda olmasa da önceki yıllarda Antalya halkının direnişiyle elinde kalan Lara Kent Parkı, Kent Parkı yapılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmelidir."
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157