banner84

'Küçük hesaplarla hareket edilmemeli'

MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Lekesiz, "Siyasetin ilk ve öncelikli görevi meclis aritmetiğinden olabildiğince sağduyulu ve hızlı bir hükümet çıkartılmasıdır. Partilerin küçük hesaplarla hareket etmemesi, samimiyetle sonuç almak amaçlı çalışması gerekir" dedi.

'Küçük hesaplarla hareket edilmemeli'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz, siyasetin ilk ve öncelikli görevinin meclis aritmetiğinden olabildiğince sağduyulu ve hızlı bir hükümet çıkartılması olduğunu, partilerin küçük hesaplarla hareket etmemesi, samimiyetle sonuç almak amaçlı çalışması gerektiğini söyledi.

Lekesiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşan meclisin bir partiye tek başına iktidar imkanı tanımadığın belirtti.

Milletin verdiği bu kararın siyasi partiler için bir kayıp değil, özeleştiri imkanı tanıması dolayısıyla kazanç olarak değerlendirilebileceğini vurgulayan Lekesiz, seçim sürecindeki kırgınlık ve suçlamaların bir kenara bırakılarak hükümeti oluşturma seçeneklerinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Oluşan tabloya göre mevcut siyasal sistemin tıkanan kanallarının açılması, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği seviyeye taşınması için titizlikle düşünülmesi gerektiğine işaret eden Lekesiz, "Seçim kanunu değiştirilerek seçim barajı, dar bölge veya daraltılmış bölge sistemleri değerlendirilmelidir. Siyasi Partiler Kanunu gözden geçirilmelidir. Bu değişiklikler yapılmadan gidilecek seçimde aynı hatalar tekrar olacağı için farklı bir sonuç beklenmemelidir" dedi.

Farklı yaklaşımları beraberinde getiren genel seçimlerin detaylı ve cesur bir değerlendirmeye tabi tutularak toplumsal bir fırsata dönüştürülebileceğine dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:

"Devlette devamlılık esastır' ilkesinden hareketle bu süreçte tüm kurumlar zafiyet göstermeden rutin görevlerini yerine getirmelidir. Tüm ekonomik ve finansal çevreler, sorumluluk bilincinde hareket etmelidir. Genel seçim ve öncesinde yürütülen kampanya süreci göstermiştir ki sivil toplum kuruluşları bireysel ve partizan tutuma bağlı kısır tartışmalara savrulmadan geliştirilecek toplumsal yaklaşımlarla çoğulcu ortamın oluşması ve yaygınlaşmasında oynamaları gereken rolü gereğince yerine getirememiştir. Ülkemize yabancı sermayenin ilgisinin bu durumdan etkilenmemesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir."

Lekesiz, "Siyasetin ilk ve öncelikli görevi meclis aritmetiğinden olabildiğince sağduyulu ve hızlı bir hükümet çıkartılmasıdır. Partilerin küçük hesaplarla hareket etmemesi, samimiyetle sonuç almak amaçlı çalışması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Seçim sonucuna göre Türkiye'yi 13 yıldır yönetin iktidar partisine öncelikli görevin düştüğünü dile getiren Lekesiz, "Seçimden diğer 3 partinin de aynı sorumluluğa sahip olduğu mesajının çıktığını vurgulamak isteriz. Siyaset, iktidar olmak için yapılır. TBMM'de temsil hakkı alan 4 partinin de kurulması gereken koalisyonda sorumluluk taşıyacak yeterli üyeye sahiptir" diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107