banner129

Milletvekili Alanya Hal esnafını ziyaret etti

CHP’li Milletvekili Aydın Özer, Alanya programı kapsamında Alanya Toptancı Hali’ni ziyaret etti. Gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Özer, Türkiye’nin tarımda nereye gideceğini bilmiyorsak çok kötü işler yapıyoruz demektir” dedi.

Milletvekili Alanya Hal esnafını ziyaret etti

Özgür YILMAZ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen programda Vekil Aydın Özer ilk olarak Alanya Toptancı Hali’nde esnafla bir araya geldi. Tarımdan siyasete birçok konuda açıklamalarda bulunan Özer, çiftçinin çok zor durumda olduğunu söyledi. 
“ÇİTFÇİNİN BANKA BORÇLARI ERTELENMELİ”
Üreticinin yaz döneminde kazanç elde edemediğini belirten Özer, “Örtü altı tarımı ve örtü üstü tarımla ilgili geçmişten bugüne kadar gelen sorunları konuştuk. Yüklü bir tarım problemi var. Yayla seracılığında domates 1 lirayı geçmedi, salatalık da aynı şekilde yerlerde sürünüyor. Yaz dönemini çok kötü bir dönemde geçiriyor seracılar, Örtü altı tarımcılar hepsi zararda, çok kötü bir durumdalar. Bu tür bir kazancın içerisinde ne zirai ilaç, ne gübreci ne de tedarikçi firmalara borcunu ödeyemezler. Şiddetle banka borçlarının ertelenmesi lazım Ziraat Bankası ve özel banka borçlarının bütçeden sübvanse edilerek ertelenmesi gerekiyor. Çünkü büyük bir zarardalar” dedi.
“HAYVANCILIK BİTMİŞ DURUMDA”
Önceki ziyaretlerinden de bahseden Özer, Türkiye’de hayvancılığın bittiğini tarımında bu sona doğru sürüklendiğini aktardı. Özer, “Geçen hafta Konya'ya gittik Konya'da kırmızı et üreticileri birliklerini ziyaret ettik. Orada hayvancılık bir facia durumunda. Birlik başkanı, “5 bin kesime hazır hayvanımız var büyükbaş. Şu anda haftada 200 hayvan kesiyoruz. Hayvanlara fazladan bakıyoruz. Bir hayvanın 400 lira yem maliyeti var. Yılda 4 bin lira o yapıyor’ diyor. Geçen yıl hayvan başına 250 lira destek vermişler. Bu yıl ne adını soran var ne söyleyen. Türkiye'de tarımı, hayvancılığı bitiriyorlar” diye konuştu.
“SERA SAYISI ARTIRILMASIN”
Seraların çoğaltılmaması gerektiğini ifade eden Özer, birim alandan daha fazla üretim alınmaya çalışılması gerektiğine dikkat çekti. Vekil Özer, “Bu bölgede oldukça muz seracılığı var. Bu seraları yaptırmaya devam ederlerse iki gün sonra onlar da hayvancılıkla aynı duruma düşecekler. Artık devlet sübvanseli yeni sera yapma işinden vazgeçmeli. Ziraat Bankası bu sübvanse seralara destekler vermemeli. Mümkünse eski seralar tamir edilmeli. Birim alandan üretim artırılmalı. Çok sera yaparak değil birim alanındaki üretimi artırarak, maliyetleri düşürerek bunu yapabiliriz. Gübrede, fidede yüzde 50 destek vermesi lazım Tarım Bakanlığı'nın” ifadelerini kullandı. 
“BÖYLE GİDERSE ÜRETECEK KİMSEYİ BULAMAYIZ”
Üreticinin pazar sıkıntısı çektiğinden de bahseden Özer, “Ortadoğu'da bütün ülkelerle kavgalısınız. Sınır ticaretiniz bitmiş hem buna karşı bir barışçıl politika götüremiyorsunuz hem de çiftçiyi üretime teşvik ediyorsunuz. Üreten çiftçi pazarı olmayınca nereye satacak? Yerlerde sürünüyor. Hiç olmazsa maliyetlerin bari düşürülmesi lazım. Gübrede, fidede, ilaçta aşırı maliyet var. Bunları hiç olmasa sübvanse etmesi lazım ki çiftçinin bir nebze zararını aşağıya çekmesi gerekiyor. Yoksa bu şekilde önümüzdeki dönem içerisinde üretecek kimseyi bu ülkede bulamazsınız. Zarar eden insan kaç kere üretecek” dedi.
“BİR ÜLKENİN TARIM POLİTİKASI OLMALI”
Türkiye’nin bir tarım politikası olmamasından yakınan Özer, “İç Anadolu’yu dolaşıyorum. Oradaki ziraat odalarını gezdiğimiz zaman fotoğraf şu; buğday rekoltesi yüzde 30 eksik olacak bu sene deniyor. Yüzde 30 demek, siz artık yeni bir buğday alacaksınız demek. Yoksa bu açığı nereden kapatacaksınız? Gübre pahalı olduğu için taban gübresi atamamış, çoğunda verimde düşük olacak taban gübresi olmadığı için. Bir ülkenin tarım politikasının olması lazım. Tarım politikası, havza planlaması olmayan, önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin tarımda nereye gideceğini bilemeyen bir ülkedeysek, çok kötü işler yapıyoruz demektir” ifadelerini kullandı. 
“ÜLKE BİTMİŞ DURUMDA”
Türkiye’nin ekonomik ve dış politika olarak bitik durumda olduğunu söyleyen vekil Özer, “Ülke zaten bitmiş durumda. Bütün bütçe bomboş, tamtakır, sıcak paraya dayalı bir ekonomi var. Türkiye'ye para gelmiyor, insanlar size, demokrasinize güvenmiyor. Yüzde 7,5 ile para almak istiyorsunuz, para bulamıyorsunuz. Dünyada döviz borçlanması yüzde 3,5, siz yüzde 7,5 veriyorsunuz size para vermiyorlar. Çünkü ya anaparamı da alamazsam diye sizden korkuyor, endişe ediyor. İtibarınız kalmamış, Avrupa piyasalarında, dünya piyasalarında itibarsızsınız. Ortadoğu'da zaten geçinebildiğiniz hiçbir ülke kalmamış. Irak yanaşmış İran'a komşunuz kalmamış. Acilen dış politikanın düzeltilmesi gerekiyor. Barışçıl bir yöntem bulunması lazım. 
“AKLIMIZI BAŞIMIZA ALMAMIZ LAZIM”
Şehitlerimiz geliyor. Suriye'den şehidimiz geldi bir teğmen kardeşimiz Serik'ten şehit oldu. Bizim çocuklarımız orada şehit oluyor. Suriyeli çocuklar, gençler burada İstanbul sokaklarında fink atıyor. Bu adalet mi? Gitsinler kendi memleketlerini beklesinler o zaman. Ben olsam 18-45 yaş arası Suriyelileri eğitime tabi tutarım. Hepsini Suriye'ye geri gönderirim. Beklesinler kendi ülkelerini. Benim sorunum değil. Esat ile kavgalı öbürkü ile kavgalı, hepsi ile kavgalı geldiğimiz nokta bu. İçler acısı bir durumumuz var. Aklımızı başımıza almamız lazım. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Sayın Cumhurbaşkanı 4 yıl daha bu ülkeyi yönetecekler. Lütfen artık kavgalı değil barışçıl bir dış politika olsun. Kendi işimize, kendi ekonomimize dönelim. Seçim kafalarından vazgeçelim. Ben milletvekili oldum üç tane seçimin içinden geçiyorum. Ertelenen İstanbul seçimi, genel seçim, yerel seçim artık seçimle gitmiyor. Bu ülkenin seçim ekonomisini bırakıp, üretim ekonomisine şiddetle dönmesi lazım. Bunları konuşmaya geldik buraya. Biz muhalefet olarak esnaflarımıza da bilgilendirme yapıyoruz. Biz bu ülke iyi olsun, vatandaş kazansın, üretici kazansın istiyoruz. Çünkü insanların önce karnı doymalı. Karnı doymayan bir millet başka bir ihtiyacına da geçemez. Hükümetimizi, tarım bakanımızı, ticaret bakanımızı uyarıyoruz, dışişleri bakanımızı uyarıyoruz. Gitsinler dışişleri bakanı ve ticaret bakanı ile beraber Suudi Arabistan'da Irak'ta antlaşmalar imzalasınlar. Yaz seracılığı hala devam ediyor. Aşağı yukarı önünde bir ay daha var. Hiç olmazsa son dönemde biraz malları para etsin. 3-5 kuruş para kazansınlar, bizim derdimiz bu. Yoksa ben de burada siyaset yapmaya, partiler arası bir yarışmaya sokmaya gelmedim” dedi.
“PARTİLİ CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLAMAZ”
AK Parti iktidarı hakkında “Ülkeyi iyi yönetemedikleri için belediyeleri kaybettiler” diyen Özer, “İstanbul seçimlerinde Binali bey ve Sayın İmamoğlu yarışmadı. İmamoğlu ve Sayın Cumhurbaşkanı yarıştı. Ancak insanlar ne dedi ona, ‘Türkiye'yi iyi yönet” dedi. Bu ülkeyi yönetemiyorsunuz, demokrasimizi geri getirin, partili Cumhurbaşkanı işlerini bitirin dedi. Partili cumhurbaşkanı olur mu? Partili Cumhurbaşkanı tarafsız olabilir mi? Nasıl Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener bugün tarafsız olamazsa, Sayın Cumhurbaşkanı da partiye kayıtlı olduğu sürece tarafsızlık ilkesinin dışında kalır. Bu gayet normal. Bunu söylerken partili Cumhurbaşkanı olmasın derken, bunu da bilerek söylüyoruz. Seçim çalışmalarını Sayın Cumhurbaşkanı kendisi götürdü, bütün belediye seçimlerinde. Bu yüzden tarafsızlık ilkesine uysun herkes. İşimize, aşkımıza bakalım. Yoksulluğumuzda balık vererek değil, balık tutmayı öğreterek destek olalım. Yeni istihdam boyutları, yeni çalışma alanları gerçekleştirerek insanlara iş vererek destekleyelim. Bize birçok talep geliyor üniversite mezunu insanlar. Vekilim bize belediyeden iş bulun diyor. Çaycılık, temizlikçilik de olur diyor. 4 yıllık üniversite bitirmiş bir mühendise nasıl süpürgeci ol dersiniz. Adam buna razı çünkü evime ekmek götürsem yeter diyor. Bunlara çare bulmak gerekiyor. Çok üniversite açmak mesele değil, okuttuğunuz öğrenciye, mezun olan öğrenciye iş bulabilmek önemli. KPSS sınavlarında herkes dökülüyor. 100 bin öğretmen açığı var atayamıyorsunuz. Ülke berbat bir durumda. Bunlara çare bulalım diyorum” şeklinde konuştu. 
Alanya Halciler Derneği Başkanı Adem Kaya da Alanya’daki üretim durumu ve hal esnafı hakkında milletvekiline bilgi verdi. Aydın Özer halde bulunan dükkanları da ziyaret etti. Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen de kendisini ziyaret eden Vekil Özer’e Alanya avokadosu taksim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107