banner84

Milletvekili sicil affı istedi

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, bankalarda bulunan ‘’Kara liste’’ için sicil affı istedi. Ergun’un kanun teklifi uyarınca bankalara olan borcunun geciken kısmını 8 ay içinde ödeyen ya da yeniden yapılandıranlar, kara listeden çıkarılacak.

Milletvekili sicil affı istedi

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu kanun teklifinde "Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz hali ve eldeki iktisadi veriler birlikte değerlendirildiğinde, mevcut durumun giderek kötüleştiği ve bu gidişatın vatandaşa yüklemiş olduğu maddi/manevi yükün giderek ağırlaştığı aşikardır'' dedi. 
'KANUN DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR'
Vekil Ergun teklifte şu ifadelere yer verdi: "2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken, bu rakam 2019'un haziran ayında 116 milyar TL'ye ulaşmıştır. Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği'ne nezdinde kurulan Risk Merkezi'nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür. Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir''

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107