banner84

Muhalefetten ilk yorum

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin" teklifi Alanya'da gündem yaratırken muhalefet partisi İlçe başkanları söz konusu yasa hakkında Alanya Postası'na değerlendirmede bulundu.

Muhalefetten ilk yorum

Haber Merkezi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli'nin "Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin" teklifinin ardından parti kurmayları harekete geçti. AK Parti ve MHP kurmayları önümüzdeki süreçte bir araya gelerek değerlendirme bulunacak. Yeni büyükşehir yasayla muhtarlıkların kapanacağı ve ilçe belediyelerin yetkisinin arttırılmasının üzerinde duruluyor.

Söz konusu yasa nüfusu 23 ili geçen ve yaklaşık 40 ilden büyük olan Alanya'da bir numaralı gündem maddesi oldu.

'ALANYA'NIN VE ANTALYA'NIN FARKLI'

Söz konusu yasayı değerlendiren İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, "Bu fikir Devlet Bahçeli'nin gerçekten kendi fikrisiyse üzerinde tartışılır, değerlendirilebilinir. Ama ortaya birileri adına atıyorsa planını ve programını yapmışlardır zaten. Bu teklif hayata geçerse, büyükşehir belediye başkanı hangi partiden olursa ilçe belediye başkanları da aynı partiden olacak. Ama riskli bir şey. Çünkü Alanya'nın dinamikleriyle Antalya genelinin dinamitleri farklı. Antalya'daki insanların bütün ilçeleri seçmesi bence doğru değil. Mahalleler bile farklı hizmet anlayışını benimserken bütün bir yönetim çok mantıklı bir şey değil. Zaten muhtarlıkların da fonksiyonlarını bitirildi, özellikleri kalmadı" dedi.

'EYALET SİSTEMİNE GEÇİLMEK İSTENİYOR '

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ise, "Bence bunların hepsi bir arayış içindeler. Seçimlerden sonra hemen bu konunun gündeme gelmesi amacı bu. Eyalet sistemine dönüşü tasarlamaya çalışıyorlar. Bunlar bence bir çırpınış olayı, yoksa gerek yok. Daha sonra parlamentoda görüşülebilir, şartlarına bakılabilinir. Ama bu eyalet sistemi şuan için Türkiye'de kabul edilebilecek bir şey değil. Uygulanabilecek bir sistem değil. Bunun gündeme gelmesinin sebebi ise, seçimlerde büyükşehirlerin bir çoğunun kaybettiler. Bunun nasıl altından kalkarız düşüncesiyle, ilçelere yetki vermeye çalışıyorlar. Bence şuan için Türkiye'de uygulanacak bir sistem değil" dedi.

ALANYA POSTA TV'Yİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

ALANYA POSTA TV'Yİ FACEBOOK'TAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107