banner84

Nazım Hikmet'i unutmadı

**

Nazım Hikmet'i unutmadı
 Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın başkenti Moskova'da şair ve yazar Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret etti. Moskova'daki Novodeviçe Mezarlığına gelen Çavuşoğlu, Nazım Hikmet'in mezarına çiçek bıraktı.
Çavuşoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Memleketinden uzak, buraları memleket bilmiş ama daha da üzücü olanı vatandaşlığını kaybetmiş bir değerimiz olarak bu topraklarda vefat etmiştir" dedi.
Daha önce milletvekili olduğu ilk yıllarda da Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ettiğini anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"2009 yılında, hükümetimiz ve bakanlar kurulumuz, Sayın Başbakanımızın teklifiyle Nazım Hikmet'in vatandaşlığını geri verdi. Biz, ülke dışına çıkmak zorunda kalan herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz. 80 darbesinde çok sayıda değerimiz ülke dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Bir çoğu idam sehpalarında katledilmiştir. 60 darbesinde de öyle. Şimdi biz herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz."
Çavuşoğlu, Nazım Hikmet'in sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada bilinen bir isim olduğuna vurgu yaparak, "Nazım Hikmet için geç oldu ama onun eserleri, onun şiirleri sadece Türkiye'de değil tüm dünyada biliniyor ve bu ülke (Rusya) tarafından değer verilen bir kişi. Sadece Türklerin değil, Rusların da buraya gelmişken Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ettiğini görmekten de ayrıca mutluluk duyduğumu belirtmek isterim" diye konuştu.
Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye taşınması yönündeki bir soruya Çavuşoğlu, "Ben dönmesini isterim, ama buraya da mal olmuş bir kişi.  Bunun kararını kim verecek, önemli olan odur. Ama tabii Türkiye'ye dönmesi, Türkiye'de de bir mezarının olması en azından kendisi hayattayken dönemedi ama mezarının taşınmasına olumlu bakarım ama bu benim tek başına verebileceğim bir karar değil" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157