banner84

'Nefes aldıracak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adı altındaki sektörlere destek paketi sonrası açıklamada bulunan Toklu, "Bu paket sayesinde işletmelerimiz nefes alacak ve önlerini daha rahat göreceklerdir" dedi

'Nefes aldıracak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs karşısında alınan sağlık önlemlerinin yanı sıra, ekonomik açıdan da sektörlerin etkilenmelerini en aza indirme açısından 100 milyar liralık tedbir ve destek paketini açıkladı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Başkanı Mustafa Toklu da, destek paketine ilişkin açıklamada bulundu. Paketin sektörlere nefes aldıracağını ifade eden Toklu, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adında 100 milyar liralık tedbir ve destek paketini bugün açıklamış bulunmaktadır.Birçok sektörü ilgilendiren ve ekonomik istikrarın bozulmamasını amaçlayan bu paket sayesinde işletmelerimiz nefes alacak ve önlerini daha rahat göreceklerdir, tüm dünya gibi ülkemizin de zorlandığı bu süreçte devletimiz vatandaşının hep yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.
Alanyamız’ın belkemiği turizm sektörünü de çok yakından ilgilendiren ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinin maddelerinden bazıları şöyledir:
1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecektir.
2- Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacaktır.
3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecektir.
4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmiştir.
5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.
6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecektir.
7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir.
8- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.
9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecektir.
10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılacak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecektir.
11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacaktır.
12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecektir.
13- Asgari ücret desteği devam ettirilecektir.
14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecektir.
15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacaktır. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacaktır.
16- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacaktır.
17- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlenen önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecektir. 
'HIZLA İŞLEME KONULACAK'
Bu maddeler Sayın Cumhurbaşkanımız’ın da belirttiği gibi hızla işleme konacaktır. Hem vatandaşlarımızın sağlık açısından koronavirüsden korunmaları, hem de ekonomimizin normal işleyişine kavuşması açısından; koronavirüs salgını ile mücadele ve bu salgını bir an önce yenmek ve yok etmek olmazsa olmazımızdır. Tüm vatandaşlarımıza bugüne kadar gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Koronavirüs salgınını İnşallah kısa sürede yenebilmek için sağlıkla ilgili alınan tedbirlere sıkı sıkıya uymaya hep birlikte devam edelim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 23:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan sahinkaya
Hakan sahinkaya - 3 ay Önce

Konaklayan yok ki kdv yı oteleyesin. Hava ulaşıminda kimse yok ki kdv %1 olsun. Turizmde calışan yok ki primlerini öteleyesin. Bi kaç kobiyi yada şahsi kurtaracak kredi paketleri ve ne idüğü belirsiz 10.madde ile göz boyayamazsiniz. Acil eylem plânı yapıp gerçekçi çözümler uretilsin artik

adımı verirsem fişlersiniz siz
adımı verirsem fişlersiniz siz - 3 ay Önce

hangi işletmelere nefes aldırıyorsunuz acaba?küçük esnafa aldırmadığınız kesin kendim küçük esnafım da oradan biliyorum anca laf salatası yapın her zamanki gibi.hangi paketiniz hangi maddeniz küçük esnaflarla ilgili ?bir sürü borç,alacaklı,aç gözlü dükkan sahipleri hangisine yetişecek küçük esnaf ? siz vampir gibi vergilerle kanını sömürürken iyi küçük esnafın ama gidin kurumsal yerlere destek çıkın bizi sefalete,kıtlığa boğun.

SIRADAKİ HABER

banner107