banner84

Oy pusulaları geldi

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde kullanılmak üzere basılan oy pusulaları ilgili seçim müdürlüklerine gönderildi. Alanya’da siyasi parti temsilcileri ve seçim pusulasını inceleyerek hata olup olmadığını kontrol etti

Oy pusulaları geldi

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde YSK tarafından basılan, "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkteki zarflar kullanılacak. Birleşik oy pusulasında, daha önce çekilen kuraya göre sırayla siyasi partilerin adaylarının isimleri, parti adları ile partilerin amblemleri yer alıyor. Pusulanın sonunda ise bağımsız adayların isimleri bulunuyor.
Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için kullanılacak oy pusulası "beyaz", büyükşehir olmayan illerde "turuncu", ilçe belediyesi için hazırlanan oy pusulası "mavi", belediye meclis üyeliği için kullanılacak oy pusulası ise "sarı" renkte olacak.
Seçmenler, "Evet" veya "Tercih" yazılı mühürlerle oylarını kullanacak. Oy pusulalarının üzerine mühür dışında yazı yazılmayacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak. Zarflar, şeffaf sandıklara atılacak.
Alanya’da seçime girecek siyasi parti teşkilat temsilcileri pusulada hata olup olmadığı yönünde inceleme yaptı. İncelemenin ardından pusulalar adliyede 24 saat esasına göre polisin bekleyeceği kilitli bir odada muhafaza edilecek.
Pusulada belediye başkanlığı için sırayla Saadet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Vatan Partisi, Demokrat Parti Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti, HDP, Demokratik Sol Parti, Bağımsız Aday olarak yer aldı.
Belediye meclis üyeliği listesinde ise Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti, HDP ve Demokratik Sol Parti olarak yer alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107