banner84

Sena Nur'a ilk görev

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik yarın saat 15.00'da toplanacak olan TBMM Genel Kurulu'nda katiplik görevini üstlenecek.

Sena Nur'a ilk görev

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, görevi eski başkan Cemil çiçek’ten devraldıktan sonra saat 14.00’te Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak ve ardından saat 15.00’te özel oturumu yönetecek. 77 yaşındaki Baykal, TBMM’nin diktirdiği frakla kürsüdeki yerini alacak. Baykal Meclis Başkanı seçilmese de ölçüler üzerine göre alındığı için frak kendisinde kalacak. Meclis, tek kullanım için pahalı olduğu eleştirilerine karşın, Baykal, frağını bin 100 TL’ye erkek giyiminin öncü markalarından birine diktirdi.

GEÇİCİ KATİP EN GENÇ VEKİLLER OLACAK

TBMM, yemin gününde ilk uzun mesaisini yapacak. 550 milletvekili teker teker kürsüye çıkıp anlaşılır şekilde, Türkçe olarak  Anayasa’da yazılı milletvekili yeminini okuyacak. Bu, her vekil için yeminin 1 dakika sürdüğü hesaplandığında, hiç ara verilmese bile yaklaşık 10 saatlik bir mesai anlamına geliyor.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı’da Baykal’a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak. Bu isimler arasında AK Parti Antalya Milletvekili olan Alanyalı Sena Nur Çelik de yer alacak.

KURA İŞLEMİ YAPILDI

Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı adaylarının başvuru süreci için genel kurul çalışmalarına 5 gün ara verecek. Bu sürenin sonunda  Meclis Başkanlığı seçiminin ilki turu yapılacak. Bu arada milletvekillerinin yemin günü odalarını kullanabilmeleri için dün TBMM Başkanlık Divanı salonunda parti gruplarının temsilcileri eşliğinde kura işlemi yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107