banner165

Sırbistan ile işbirliği protokolü imzalanacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan turunun ilk durağı Sırbistan'ı zizyaret etmesinin ardından şimdi de bu ülkeye Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel gitti.

Sırbistan ile işbirliği protokolü imzalanacak

 Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel Sırp pazarının Alanya'yı tercih etmesine yönelik temaslarda bulunacak. Bakan Çavuşoğlu Sırbistan'dan ilk etapta 300 bin turist beklediklerini ifade etmişti. Başkan Yücel de diplomatik gelişmelerin ardından bu ülkeye giderek ön işbirliği anlaşması imzalayıp kardeş şehir görüşmesi yapacak. Yerini Mehmet Ali Tekin'e başkan vekili olarak bıraktı.
SIRP PAZARININ GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK
Sırbistan ile başladığı balkan turunda Belgrad'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Ulusal Meclis Başkanı İvica Daçiç, Başbakan Ana Brnabic ve mevkidaşı  Nikola Selakovic ile yaptığı görüşmenin ardından bu ülke ile ticari ve turizm ortaklığının gelişimi için görümler yapıldığını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, kısa süre içinde kimlikle seyahat düzenlemesinin uygulamaya geçmesi için protokolü imzalanacağını bu sayede karşılıklı olarak pasaporta ihtiyaç duymadan çipli kimliklerle seyahat edebilecek. Bu yıl 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz." açıklaması dikkat çekmişti. Bu açıklamanın ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Sırbistan'a gitti. Başkan Yücel bu ülkede yapacağı görüşmeler Sırp pazarının gelişimi içinde katkı sağlayacak kardeş şehir görüşmelerinin yanı sıra işbirliği protokol görüşmeleri yapacak. İş birliği anlaşmaları imzalandıktan sonra bu ülkeden Alanya Belediyesine yeni bir kardeş de gelmesi bekleniyor.
DİREKT UÇUŞLARI DUYURMUŞTU
“Turizmimize güç katacak bir gelişmeyi daha sizlere duyurmanın sevinci içerisindeyim” diyen Başkan Yücel, Alanya Belediyesi ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) yürüttüğü ortak çalışmalar neticesinde Sırbistan’dan direkt uçuşların başlayacağını duyurmuştu.Ticari işbirliği anlaşmalarının ardından ise hedef Alanya Belediyesi'nin 23 olan kardeş sayısının Sırbistan'da ki bir şehirle 24'e yükseltilmesine yönelik olacak. Alanya Belediyesi'nin İsveç, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya (2), Hindistan, Macaristan, Tunus, Rusya (3), Yunanistan, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya (2), Polonya (4), İstanbul, Romanya ve Beyaz Rusya'dan 23 kardeş şehri bulunuyor.  Başkan Yücel, Sırbistan ziyareti nedeniyle Başkan Vekilliği görevini 3 günlüğüne MHP’li Mehmet Ali Tekin’e emanet etti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169