banner84

'Siyaset intikam alma aracı değil'

CHP'li Demirci, "Cemaat yurtları ve okuluna ilişkin imar izninin iptal edildiği kararda, benim ve Elmalı Meclis Üyemizin oy kullanmasına rağmen iki oy sonuca yansımadı. Eğer, bu oylar sonuca yansısaydı, bu kararda sonuç red çıkardı" dedi

'Siyaset intikam alma aracı değil'
 CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Yönetim Kurulu'nun haftalık olağan toplantısı dün Şevki Türktaş'ın başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, Alanya Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Kural, Mustafa Aras, Erdoğan Toktaş ve Gökhan Sipahioğlu'nun da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Fethullah Gülen ve Süleymancı Cemaati'ne ait iki yurt ve okula verilen planların geriye alınmasına ilişkin yaşanan karar da tartışıldı. 
"TÜM PARTİLİLER OY VERDİ"
PARTİSİ adına açıklama yapan CHP'li Demirci, Arapsu'da Süleymancı Cemaati'ne ait yurdun imar izinlerinin iptal edildiği Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oylamaya itiraz etti. Demirci, "Büyükşehir Yönetimi'nin önergesi ile bu konu İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne gönderildi. Orada bu konuyu görüştük, CHP'li 2 ve MHP'li 2 olmak üzere 4 muhalefet partili üye talebi redederken, 5 AKP'li üyenin oylarıyla bu talep komisyonca kabul edildi. Bu yurdun yıkılması diye bir karar alınmadı, sadece daha önce yurda verilen imar hakları geri alındı. Bu iki konu da iki farklı cemaate ait yurtlar ve okullara aittir. Daha önce Büyükşehir Yönetimi'nce imar tadilatı yapılmak suretiyle yapı ruhsatı verilmiş. Büyükşehir Yönetimi değiştikten sonra belediye iç denetimçisi incelemede bulunarak, burayla ilgili bir rapor hazırlamıştır. Ancak bu yurdun yapılabilmesi için hazırlanan plan tadilatına Mustafa Akaydın'ın yönettiği oturumda CHP, MHP ve AKP'li üyelerin onayıyla plan tadilatı kabul edilmiştir. Bir takım usülsüzlük var diye rapor hazırlanıyor. Yurdun imar izninin iptali için mecliste bir oylama yapılıyor, 45'e 44 oyla imar izninin kaldırılması kabul ediliyor" dedi. 
"VERDİĞİMİZ OYU GÖREMİYORUZ"
DEMİRCİ, "30 Mart'tan buyana Büyükşehir'de oylamalar elektronik oylama ile yapılıyor, kabul edenler 1, red edenler 2 tuşuna basıyor. İnsanlar attıkları oyu da göremiyorlar, sadece sonucunu görebiliyorlar. Yani insanlar oy kullanırken küçük bir penzere açılıyor, o pencereden de verilen oyları görmek mümkün değil. Gündemde çok olunca işler aleacele yapılıyor. Yani elektronik oylama ile ilgili sorunlar yaşanıyor, insanların da oy kullanıp, kullanmadığı tartışılıyor. Ben o gün oyumu kullandım ve meclisten ayrıldım. Ama daha sonra öğrendim ki, benim kullandığım oy kullanmamışım gibi ortaya çıktı. Aynı şekilde Elmalı Belediye Meclis Üyemizin de oyu seçime yansımamış. Yani iki oyun yansımadığı bir oylamada, 45 AKP'li evet, 44 muhalefet partiyi üyenin de red oyu çıkıyor. Bizim kullanmamıza rağmen kullanmadı gibi ortaya çıkan bir seçim sonucunu etkiler. Ben bu konuda Süyükşenir Meclis Başkanlığı'na müracatımı yaptım, oylama sonucuna da yansımadığı için oylamanın yenilenmesini istedik. Kamera kayıtlarını da istedim, Büyükşehir Yönetimi bunu kabul ederse oylamanın yenilenmesi kararı alınacak. Eğer talebimizi de kabul etmezse İl Yönetimi ve İlçe Yönetimi ile görüşerez, hukuki süreci de başlatacağız" dedi. 
"SONUCA YANSISAYDI RED EDİLİRDİ"
SÜLEYMANCI Cemaati ile Gülen'e ait okul ve yurtların meclis gündemine gelmesi ile birlikte İl ve İlçe Yönetim Kurulu'nun toplantılar yaptığını ifade eden Demirci, "Biz özellikle cemaatin okuluyla ilgili İlçe Yönnetimi ve İl Yönetimi'nce toplantı yaptık. Hem İl, hem de İlçe Yönetimi, siyasetin intikam için kullanılmasının hoş olmadığını, imar tadilatlarının oybirliği ile geçtiğini ruhsata bağlandığını, farklı yollara gitmenin de yurt ve okul olarak burada Büyükşehir'in talebinin reddi konusunda bir karar aldık. Bizler bu nedenle her iki cemaate ait okul ve yurtların imar izinlerinin iptaline ilişkin talebe red oyu verdik" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157