banner84

Siyasiler Alanya'nın il olmasını bekliyor

312 bin 319 nüfusuyla 23 ili sollayan Alanya'nın il olması konusu gündeme tekrar taşınırken, siyasi parti ilçe başkanları Alanya'nın il olması için bir mani olmadığını söylediler

Siyasiler Alanya'nın il olmasını bekliyor
Mevlüt UYGUR
TÜİK'in açıkladığı verilere göre Alanya 312 bin 319 nüfusuyla tam 23 ili geçiyor. Açıklanan yeni verilerle 300 bin nüfusunu geçen Alanya, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle 1 milyon nüfusa ulaşıyor. Verilerin açıklaması ile 23 ili sollayan Alanya'nın il olma konusu tekrar gündeme taşınırken, siyasi parti ilçe başkanları Alanya Postası'na bulunduğu değerlendirmede, Alanya'nın mutlaka il olması gerektiğini söyledi.
'İL OLACAK ÖNCELİKLİ İLÇE ALANYA'
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, "Alanya'nın 2018 nüfusu 312 bin olarak açıklandı ama yaz nüfusuyla 1 milyonun üzerine çıkan bir şehir Alanya. Bunun yanında sosyal ekonomik açıdan ve merkeze uzaklığıyla il olmayı hak eden ilçelerin en başında yer alıyor. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli bey geçtiğimiz yıl şehrimize gerçekleştirdiği her 2 ziyaretinde de Alanya'nın il olmayı çoktan hak ettiğini vurgulamıştı. Yine partimizi, Cumhuriyetimizin 100. yılı vizyonu çerçevesinde 100 il 1000 ilçe ön görülmektedir. Bu yüz il olacak ilçeler arasında en öncelikli ilçe Alanya'dır. İl olmak Alanya'nın hakkıdır" dedi. 
'ALANYA'NIN KESİNLİKLE İL OLMASI GEREKİYOR'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, "Alanya il olmayı çok önceden hak ediyordu. Biz her defasında Alanya'nın il olması gündeme getiriyoruz. 24 Haziran Seçimleri öncesi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'da bunun sözünü vermişti. Ama biz Alanya'nın il olmasını beklerken,  büyükşehir yasasıyla Alanya'yı mahalleye çevirdiler. Alanya'nın kesinlikle il olması gerekiyor. Çünkü 312 bin nüfusu var, Türkiye'nin bir çok ilinden büyük. CHP olarak Alanya'nın il olmasını istiyoruz. İnşallah önümüzdeki genel seçimleri öncesinden Alanya'yı il yaparlar" dedi. 
'BİZ KENDİMİZİ İL OLARAK GÖRÜYORUZ'
İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, "Alanya il olmayı hak edeli çok oldu. Şimdiye il yapacağız diye söz verenler sözünde durmadığı için Alanya hak ettiği il statüsünü kazanamadı. Alanya her şeyi ile il olmayı hak eden bir ilçe. Alanya'nın kayıtlı nüfusu 312 bin olmuş olabilir ama şehirde yaşayan insan sayısı bunun çok üzerinde. Özellikle yaz aylarında 1 milyon rakamlarına yaklaşıyor. Alanya hem coğrafi, hem nüfus hem de ekonomi bakımından il olmayı çoktan hak etmiş bir ilçe. Ama zaten biz kendimizi il olarak görüyoruz. Sadece resmi konularda il bazında Antalya diyoruz. Biz Alanya olarak kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Biz Alanya İYİ Parti İlçe Teşkilatı olarak Alanya'nın  il olmasını istiyoruz ve il hakkımızın verilmesini istiyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
fff
fff - 12 ay Önce

alanya il olmayı hak ediyor.hem nüfusuyla hem gelişmişliğiyle.

SIRADAKİ HABER

banner107