banner129

'Tabela esnafın kimliğidir'

Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyesi Meclis Üyesi olan Şehir Plancısı Erkan Demirci, Alanya Posta Medya Grubu'nun gündeme getirdiği tabela kirliliği ve tabelaların Türkçeleştirilmesi hakkında açıklama yaptı. Demirci, tabelaların yanı sıra dükkan vitrinleri ve sundurmaların da şehir estetiğini bozmasına dikkat çekti.

'Tabela esnafın kimliğidir'

-Asiye ELİAÇIK 
-Özgür YILMAZ
Geçtiğimiz günlerde Alanya Posta Medya tarafından gündeme taşınan tabela düzensizlikleri hakkında konuşan Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyesi Meclis Üyesi olan Şehir Plancısı Erkan Demirci, tabelaların Türkçeleştirilmesi konusunda devletin izlediği yerli ve milli üretim politikasıyla da doğru orantılı olabileceğini belirtti. Demirci, "Alanya'da tabela kirliliği konusunda, Salı günü yaptığımız belediye meclis toplantısında bu konuyu dile getirmiştik. Gerek Dimçayı yolunda gerekse şehir merkezinde bir tabela kirliliği ve düzensizlik var. Geçtiğimiz dönemlerde de aslında tabelalar ile ilgili bir düzenleme Alanya Belediyesi tarafından yapıldığını biliyoruz. Güzel bir görüntü yok. Gerçekten insanları rahatsız ediyor. Yeniden bir kural getirilmesi, ebatlarının, boyutlarının, kullanılacak olan malzemelerinin belirlenmesi gerekiyor. Bununla ilgili çalışmayı da belediyeden bekliyoruz, takipçisi olacağız. Türkçeleşme ile ilgili de turistik yerlerde bu zaman zaman problem oluyor. Hitap edilen kitle yabancı olduğu için yabancıların aklında daha çok kalabilecek isimler tercih ediliyor. Ancak yerli ve milli vurgusunu birlikte eritmek çok daha doğru olacak. Ben bu kararı destekliyorum. Türkçe'nin de muhakkak tabelalarda kullanılması gerektiğine inanıyorum" dedi.

​​
"ESTETİK KOMİSYONUNU ÖNERDİK"
Demirci ayrıca şehirde sadece tabelaların değil, dükkan vitrinleri ve sundurmaların da estetik bir bozukluğa sebep olduğunu belirterek, kendilerinin bu doğrultuda bir komisyon talebi olduğunu ifade etti. Demirci, "Aslında doğrudan tabelalar dedik ama sundurmalar da bunun içerisinde. Hatta dükkanların cephelerinde kullanılan malzemeler de bunun içerisinde. Bu tamamıyla aslında bir kent estetiğini ilgilendiriyor. Dışarıdan gelen insanların gözünün gördüğü ve ilk etkiyi bunlar oluşturuyor. Bunu da biz aslında daha önce gündeme getirdik. Kendi içimizde bir 'Estetik Komisyonu' kursak bu tip dükkan cephelerinde kullanılan malzemeler, sundurmaları, tabelaların kullanımları ile ilgili birtakım kriterleri belirleyecek. Hatta dükkan sahipleri hazırlayacakları projeleri bu komisyona getirseler, yapmadan önce komisyon onayından geçse, sonrasında yapılsa tarzında bir öneride bulunduk. Ancak bununla ilgili Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel bize, 'Zaten kentsel tasarım müdürlüğümüz var. Bu çalışmalar orada yapılacak. Biz sizi bilgilendirelim' dedi. Fakat yapılan çalışmalardan bizim bilgimiz olmuyor. Sonlandıktan sonra bilgi sahibi olabiliyoruz. Sonlandıktan sonra da pek bir geri dönüş olmuyor. Bir çalıştay düzenleneceği ve bu çalışmalarla ilgili bizlere de çalışmaya tamamlanmadan önce bilgi verileceği ifade edildi. Şimdilik başkanının söylediği yöntemi bir deneyelim, bakalım başarılı olacak mı. Olmazsa bizim söylediğimiz yöntemde tekrar ısrar edeceğiz. Özünde sundurmaları, dükkanların cephelerinde kullanılan malzemeleri, vitrinleri, tabelaları gibi bunların tamamına bir bütünlük sağlamak adına kent estetiği adına, kentin değerinin artması adına, insanların gözünde Alanya'nın imajının kaliteli şehir olarak değişmesi adına bir müdahale edilmesi şart gibi duruyor" ifadelerini kullandı. 
"BİR DÜKKANIN BİR TABELASI OLSUN"
Erkan Demirci’nin yanı sıra Alanya esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir de tabela konusuna değindi. Demir, tabelaların esnafın kimliği olduğuna dikkat çekti. Demir, "Tabii ki tabelasız adressiz hiçbir dükkan kendi yerine tespit edemez. Fakat gerçekten bir iş yerinin 3-5 yere ayrı ayrı tabela koyması bence yanlış. Biz geçtiğimiz haftalarda bu konuyu karayollarına da ilettik. Büyük alışveriş merkezleri her gördüğü yere ücretini ödeyip tabela koyuyor. Gözün alabildiği yer tabela. Bu tabelalara bir çeki düzen verilmesi gerekiyor ama iş yerinin bir tane tabelası varsa onu da kaldırmamak gerekiyor. Çünkü iş yerinin adresi, belirlenmesi için bir tabela şart. Her noktaya değil bu hem görüntü kirliliği hem turistlerin görmesi açısından doğru değil. Bu kadar tabela olacağına bizim kendi tarihi güzelliklerimizi tanıtacak tabela asmıyoruz. Erkan Demirci de bunu gündeme getirdi. İnşallah buna bir düzenleme getirilir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107