banner84

Tek mi? Çift mi?

AK Parti İlçe Teşkilatı Belediye Meclis listesinin nasıl oluşturulacağına ilişkin süreci Ankara kulislerinden gelen sms’lerle izliyor. MHP İlçe Teşkilatı iki liste formülü ile aday adayı sayısını artırma yolunda çalışıyor. Aday Yücel’in kafasında ise listenin büyük ölçüde hazır olduğu biliniyor

Tek mi? Çift mi?
LİSTE MUAMMASI 
AK Parti ve MHP tabanı Cumhur ittifakıyla, Adem Murat Yücel’in başkan adaylığında seçime gitmeyi beklerken, meclis listesinin tek mi? ayrı mı? olacağının kesinlik kazanmaması  tartışmaları  beraberinde  getiriyor. Başkan Adayı Yücel’in meclis listesini kafasında büyük oranda netleşirken tek listeyle seçime gidilmesi halinde  ortaya nasıl bir tablo çıkacağı  merak konusu. 
SÜRECİ SMS’LE İZLİYOR
AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu bugün itibariyle konuyla ilgili genel merkezden kendilerine resmi bir haber gelmediğini söyledi. Toklu, net bir karar  bulunmadığını  belirtirken, "Genel merkezde arkadaşlarımızdan gün içinde, iki liste ile seçime gidecek şeklinde bir mesaj almıştık, akşam gelen bir habere göre ise yöntem henüz belli değildi. Yani kesinlik yok" dedi. 
AK PARTİ YÖNTEM DEĞİŞTİRDİ 
Liste yöntemindeki belirsizlik devam ederken AK Parti İlçe Teşkilatı bu süreçte, diğer  yerel  seçimlerden farlı bir yöntem uyguladı. Teşkilat beklentiyi büyültmemek ve gelecekte yaşanması muhtemel liste kırgınlıklarının önüne geçmek için meclis üyesi aday adaylığı sürecini özendirmedi.  Teşkilat böylece duruma göre hareket etme kabiliyeti yarattı.
MHP’DE PATLAMA OLDU
MHP’de ise AK Parti’nin aksi bir durum oluştu. Altmıştan fazla aday adayının başvurusunu alan parti teşkilatı beklentiyi artırdı. Tek liste ile seçime gidilmesi halinde hangi kriterlerin kullanılacağı, parti oyuna göre değerlendirme yapılırsa nasıl bir listenin ortaya çıkacağı yanıt  aranan  sorular arasında.
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 08:43
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107