banner84

'Turistten ayak bastı parası alınsın'

Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, belediye gelirlerinin 15 milyon ağırlayan bir şehir için yetersiz kaldığını belirterek, turistlerden ayak pastı parası alınması gerektiğini söyledi. Turizmciler de Böcek'in bu önerisini olumlu karşılayarak, şehre katkısının olacağını belirttiler

'Turistten ayak bastı parası alınsın'

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) kuruluşunun 35’nci yılı dolayısıyla düzenlenen gecede çarpıcı açıklamalarda bulundu. 15 milyon turist ağırlayan Antalya'nın belediye gelirlerinin hizmet edebilme noktasında yetersiz kaldığını söyleyen Böcek, turistlerden ayak pastı parası alınması gerektiğini ifade etti. Böcek aynı zamanda bunun için bakanlığın yasa çıkarması gerektiğine değindi.
'ŞEHİR VERGİSİ ALINMALI'
Böcek, Antalya gibi turistik illerin ve ilçelerin belediyelerinin diğer belediyelere göre masraflarının çok yüksek olduğunu, belediyelerin bu masrafları karşılamakta zorlandıklarını ifade etti. Başkan Böcek, 14-15 milyon turist ağırlayan Antalya’nın belediye gelirlerinin son derece düşük kaldığına dikkat çekerek birçok ülkede uygulandığı gibi Antalya’da da ayak pastı parası uygulanabileceğini söyledi. Böcek, turist kabul eden tüm dünya şehirlerinde ayak bastı parası alındığına işaret ederek, Antalya'ya mutlaka şehir vergisi getirilmesi gerektiğini aktardı. Antalya'da 700 bin yatak olduğunu hatırlatan Böcek, "14 milyon turist ağırlanıyor, 100 milyon geceleme yapılıyor. Her geceleme başına Avrupa'nın önemli kentlerinde olduğu gibi Antalya'da da vergi konulmalı. Bu vergi mutlaka getirilmeli. Bunun için girişimlerimiz var. Bu vergi ile Antalya ihya olur. Bu vergi ile belediyelere, turizme ve turizmcilere büyük katkı sağlanır. İlçe belediyelerinin yükü çok ağır. Bu vergi ile bu yük hafifler" dedi. 
'TURİST EKSTRA PARA ÖDEMEK İSTEMİYOR'
Alanyalı turizmcilerde Böcek'in bu önerisini değerlendirdi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Sonuçta bu misafirden kesilecek bir rakam ve bu şartlar altında elimizdeki uygulama nasıl olur çok net kestiremiyorum. Çünkü bizde ağırlıklı olarak Herşey Dahil sistem olduğu için insanlar böyle ekstradan para ödemek istemiyor. Genel anlamıyla tabii ki şehir vergisi olabilir, turizm anlamında, tanıtım anlamında yapılacak olan tüm yatırımlara harcanabilir. Çok olumsuz bir fikir değil ama tabii sektörle birlikte doğru değerlendirilmesi gerekir. Çünkü biz pazarlamada çok rahat hareket edebilen bir ülke değiliz. Bu noktada doğru değerlendirilmesi ve rakamların doğru belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum" dedi.
'ŞEHRE KATKI SAĞLAR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise, "Dünyanın birçok şehrinde belediyeler şehrin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yurtdışından gelen turistlerden özel bir vergi alıyorlar. Buna şehir vergisi deniyor. Bu şekilde olabilir, neden olmasın. Ama bu konu belediyenin yönetmeliğinde tüzüğe bakılarak yapılması lazım. Bununla ilgili karar alınması lazım. Ayriyeten belki de sadece belediyeler yeterli kalmaz. Bence bunun altyapısı oluşturulursa, olabilir ama bunu hemen bugün yapalım yarın devreye sokalım diyerekten değil. Çünkü ülkemizde gelecek olan turistleri de daha önceden bilgilendirilmesi lazım ki bu fiyatlar onlara sürpriz olmasın. Yapılırsa mutlaka artısı olacaktır şehirlere. Dünyada da bunun birçok örneği vardır ama yeter ki sağlam bir altyapı üzerine oturtalım" dedi.
'CÜZİ BİR MİKTAR OLMALI'
Şehir vergisi alınması halinde bunun cüzi miktarda olması gerektiğini savunan Dahaoğlu, "Gelen misafire ekstra bir maliyet olarak yansıyacaktır, ama burada ilk yıllarda özellikle cüzi de olsa alıştırmak adına küçük rakamlar ifade edilebilir. Böyle olursa ne turistin canını yakar, nede cebini yakar. Ama zamanla oturtabiliriz. Çünkü bir anda tutup da kişi başı 2 Euro almamız hem bizi zor duruma sokar hemde gelecek olan turistin bakış açısını değiştirir ve  etkiler. Bence bunu olumlu olumsuz sektör temsilcileri kendi aralarında oturup kararlaştırılabilirler" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 00:01
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107