banner84

'Turizm çalışanları mağdur ediliyor'

Koronavirüs salgını nedeniyle toplantıların iptal edilmesinin ardından İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın da uzaktan bağlantı ile açıklama yaptı. Apaydın, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi içinde salgından direkt ve ağır şekilde etkilenen çalışanlara yeterli desek ve önemin verilmediğini söyledi. 

'Turizm çalışanları mağdur ediliyor'

-Özgür YILMAZ

İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Kısa Çalışma Ödeneğinin yeni bir uygulama olmadığını ifade eden Yücel  Apaydın “Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içerisinde salgından direk ve en ağır şekilde etkilenen çalışan kesime yönelik sadece Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması getirilmiştir. Kısa Çalışma Ödeneği aslında yeni bir uygulama değildir. Yaygın olmadığı için bilinmeyen bir uygulama yeniymiş gibi devreye sokulmuştur. Kısa Çalışma Ödeneğinin kaynağı işsizlik fonudur. Bu fon bildiğiniz gibi işçilerin maaşından kesilen işşizlik paylarından oluşmaktadır. Yani işçilerin kendi parasıyla işçilere sözümona destek(!) verilmektedir. Tabir caizse çayın taşıyla çayın kuşu vurulmaktadır. Bununla beraber işçiye kendi parası son üç yılda 450 gün prim ödenmiş olması ve son 60 gün hizmet akdine tabi olmak şartıyla verilecektir. Yani kısa çalışma ödeneği ileride alınacak işsizlik maaşından mahsup edilecektir" dedi.
'TURİZM ÇALIŞANI MAĞDUR OLUYOR'
Turizm sektöründe SGK verilerine göre 2018 yılında istihdamın 1 milyon 21 bin 438 kişiye ulaştığını söyleyen Apaydın, “Kısa çalışma ödeneği uygulamasının masa başında sektörel özellikler hesaba katılmadan hazırlandığı açıktır. Salgından sektör olarak en çok etkilenen turizm işçisinin mevsimlik çalışan olmaları dolayısıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olma şartını sağlayamayacağı işçi temsilcilerinin fikri alınmaması sebebiyle hesaba katılmamıştır. Bu sebeple turizm çalışanları mağdur durumdadır. Turizm sektöründe SGK verilerine göre 2018 yılında istihdam 1 milyon 21 bin 438 kişiye ulaştı. Aylık asgari kısa çalışma ödeneği tutarı 1752 TL üzerinden hesaplanırsa tüm turizm çalışanları kapsam içine alınsa bile aylık ödenecek tutar Bir Milyar Yedi Yüz Seksen Dokuz Milyon Beş Yüz Elli Dokuz Bin Üç Yüz Yetmiş Altı (1.789.559.376)TL’dir. Üç aylık ise Beş Milyar Üç Yüz Altmış Sekiz Milyon Altı Yüz Yetmiş Sekiz Bin Yüz Yirmi Sekiz(5.368.678.128) TL olacaktır.  Yani turizm çalışanlarının tamamına verilecek kısa çalışma ödeneğinin üç aylık tutarı 1 Milyar Dolar bile etmemektedir. Suriyeli sığınmacılara 40 milyar dolar harcayan devletimiz bunun kırkta birinden az bir rakamla 3 ay  turizm çalışanlarını finanse edebilecektir” değerlendirmesinde bulundu.
'TURİZME 1 MİLYAR DOLAR AYIRILABİLİR'
Apaydın, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre 2019 yılı turizm geliri 34,5 Milyar dolar, 2018 turizm geliri ise  29,5 milyar dolardır. Her sene ülke ekonomisine milyar dolarlarca katkı yapan turizm sektörüne devletimiz 1 milyar dolar olsun ayırabilmelidir. 2019 yılında 51,7 milyon turisti ağırlayan turizm çalışanları bunu hak etmektedir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107