banner84

Üniversiteli öğrencilerle kahvaltıda buluştu

Bağımsız Aday Hasan Subaşı üniversite öğrencileri ile kahvaltıda buluştu.

Üniversiteli öğrencilerle kahvaltıda buluştu

Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi  Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu  öğrencileriyle bir araya geldiği kahvaltıda gençliğin siyasete yaklaştıkça devlet eliyle ezildiğini söyledi. Subaşı, "Gençlerimizi ve kadınlarımızı siyasetten uzak tutamayız" dedi.

Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi  öğrencileriyle bir araya geldiği kahvaltıda gençliğin siyasete yaklaştıkça devlet eliyle ezildiğini söyledi. Subaşı, "Gezi olayları masum bir çevre eylemi olarak başladı ama devlet darbe dönemi gibi yine silindir gibi ezdi geçti" dedi.

 Bağımsız Aday Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu Başkanı, Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi  Metehan Erol ve bir grup arkadaşı ile birlikte Khan Otel'de kahvaltıda bir araya geldi. Subaşı, gençlerle 2 saati aşkın sohbet edip, kendisinin müzik zevkinden başlayan HDP'nin barajı aşıp aşamayacağına uzanan yelpazede soruları yanıtladı.
Hasan Subaşı, Türkiye'de siyasetin tıkanmış ve çözüm üretemez hale geldiğini söyledi. Siyasetin garabetlerle dolu olduğunu savunan Subaşı, "Kenan Evren'i yargıladık, sorguladık ama Anayasası hala başımızın üzerinde bizi yönetiyor, rejimin alt yapısını oluşturuyor" dedi.

Siyasetin özellikle 'Ben farklıyım' diyen gurupları anlamak istemediğin sosyal sorunları çözemediğini orada tıkandığını belirten Subaşı, şunları söyledi:

"Çünkü siyaset belli kalıplar dışına çıkamıyor. Demokrasiyi içselleştirememiş partiler bunu çözemiyor. Ben 21 yıl önce Cemevlerinin Alevilerin ibadet merkezi olduğunu söyledim. Bu amaçla Büyükşehir Belediye başkanlığım döneminde yer tahsisi yaptım. Ama hala siyaset bunu dile getiremiyor ve AİHM çözüyor. Maalesef partiler, siyasetçiler çözemedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu konuda Türkiye'yi mahkum etti, cezalandırdı. Ve her yıl yüzlerce kararla mahkumiyetlerimiz devam ediyor. Siyaset demokratikleşmediği, insan haklarıyla donanımı sağlayamadığı için sorunlar devam ediyor." Bu çarpıcı bir örnek olduğu için dile getiriyorum diye ilave etti.
Siyasetin yaşadığı bu soruna rağmen çözümün yine siyasette olduğunun da altını çizen Subaşı, "Siyaseti kalıplar haline sokmuş, kıt bir demokrasi anlayışı ve insan haklarını dışlayarak çözmeye çalışıyorsak, çözüm üretemez" dedi.
Türkiye siyasetinin dar demokrasi kültürüyle sorunlarını çözemeyeceğini belirten Hasan Subaşı, "Siyaseti zararlı faaliyet diye gençlerden kadınlardan uzak tutamayız. 12 Eylül Anayasası neredeyse kadınlara ve gençlere siyaseti yasaklamıştı. Çünkü siyaset zararlı faaliyet gibi yorumlanıyordu. Oysa siyaset her alanda etkindir ve geleceği şekillendirir. Hepimizi yakından ilgilendirir. Gençleri uzak tutarak, 'Siyasete girmeyin, uzak kalın' demekle hiçbir yere varamayız" diye konuştu.
Gençlerin sahip oldukları en önemli özelliğin ezberlere sahip olmaması olduğunu kaydeden Subaşı, şöyle konuştu:
"Gençler ezberci değil. Sonuçta ben gençlerin siyasete yakın olmasını hep diledim. Gençlerin çok uzak olduğunu da gördüm. Haklılar da. Gençlik ne zaman siyasete yaklaştıysa devlet tarafından ezildi. Gezi olaylarında ihtilal yok, darbe yok gençlerin ne kadar ezildiğini gördük. Öylesine şiddet uygulandı ki her türlü faaliyete açık alan haline geldi. Baştan masum bir çevre eylemi olarak başladı ama devlet yine silindir gibi ezdi. Provokasyona açık ortam yaratılmış oldu. Onun travmasını o gün orada bulunan gençler uzun yıllar hatırlayacaktır.  Demokrasi kültürü içinde şiddet uygulanmadan da bu türden sorunlar çözülebilir. 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 'Yollar yürümekle aşınmaz' dediğinde bir hoşgörü örneğini göstermişti. O söz çeşitli yollarla kendini ifade biçimine gösterilen bir hoşgörüyü ifade ediyordu"

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107