banner84

Vekil Budak, turizmcilerle buluştu

CHP'li Milletvekili Budak, Alanya ziyaretinde turizmcilerle de bir araya geldi. Budak, 'Turizmde patlama yaşanıyor' söylemlerinin doğru olmadığını ilçede turizmcilerle buluştuğunda gördüğünü belirtti

Vekil Budak, turizmcilerle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Alanya'ya geldi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ni (ALTİD) ziyaret eden Budak, ALTİD ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu üyeleriyle istişarede bulundu. ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek Alanya turizm ekonomisiyle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.
'DOĞRULARI GÖRDÜK'
Budak, "'Otelciler çok memnun, parayı koyacak yer bulamıyorlar, turist patlaması yaşanıyor' gibi hikayelerinin olmadığını bir kere daha yatırımcılarla bir araya geldik ve gördük. Alanya, turizmin en önemli destinasyonlarından bir tanesi belki de en önemlisi ilçe olarak. Alanya'da 20 Euro'ya, 17 Euro'ya, 18 Dolar'a hala herşey dahil sistemin içinde otel satışları oluyor. Bunlarla kar elde edilmesi mümkün değil. Aynı zamanda esnafa da bir şey kalması mümkün değil. Bunun dönüşümü yaşamamız için hızla kentlerin güzelleştirilmesi ve esnafa da gelebilecek olan yüksek gelirli turistlerin kentte çekilmesi gerekiyor. Her şey dahil sisteminden çıkılamayabilinir  ama bu sistem bir düzen içerisinde geliştirilebilir. Aynı zamanda otele gelen misafirlere Alanyanın tarihini ve kültürünü gösterilebilecek alanları yaratmak ve onları da gezebilecek duruma getirecek hizmetlerin yapılması gerekiyor. Ama bunun için de yüksek gelirli turistin bu ülkeye, Antalya ve Alanya'ya gelmesini sağlamak gerekir" dedi.
'TURİZMCİ BASKI ALTINDA'
Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Tanıtma Ajansı hakkında da eleştiride bulunan Budak, "Turizm Bakanlığının yapmış olduğu son kanun teklifi meclisten geçti. Turizmcilerin cirosunu 0,75 pay kesilecek tanıtım için. Acaba tanıtım için mi kesilecek? Yüzde 1'e yakın kesilecek olan nereye kullanılacak bilmiyoruz? Turizmciler bir şey söyleyemiyorlar çünkü çok büyük baskı yediklerini söylüyorlar. Cirodan pay alınmaz alınacaksa kardan alınır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107