banner84

Vizeler bugün itibariyle kalktı

Tek millet 2 devlet vurgusunun her fırsatta yapıldığı Azerbaycan'ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına yönelik 30 güne kadar vize muafiyeti uygulaması başladı.

Vizeler bugün itibariyle kalktı

Özgür YILMAZ

Azerbaycan ile Türkiye arasında varılan vize serbestisi anlaşması çerçevesinde Azerbaycan'ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına yönelik 30 güne kadar vize muafiyeti uygulaması 1 Eylül  itibariyle başladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Temmuz'da yaptığı açıklamada Azerbaycan'ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül'den itibaren kaldıracağını açıklamıştı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çavuşoğlu, "Cenap Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev'in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan Türk vatandaşlarına 1 Eylül'den itibaren vizeyi kaldırıyor. 'Bir millet iki devlete' yakışan oldu!" ifadesini kullanmıştı.

"Halklarımız arasında genel tarihi kültürel köklere, dostluk, kardeşlik ve dayanışmaya dayalı Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri bugün en yüksek düzeydedir ve tüm alanlarda başarıyla gelişmektedir diye başlayan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının mektubunda 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor" denilmişti. Uzun yıllardır gündemde olan vize muafiyeti sayesinde özellikle turizm ve ticari ilişkilerin artış göstermesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107