banner84

Sorumluluğu paylaşalım..

Covid-19  2020 yıla sektörel açıdan en ağır darbesini turizm hareketlerine vurdu. Daha önce bölgesel yada ülke bazında yaşanan sorunların etkilerini seyahat hareketlerini diğer sorunsuz bölgelere kaydırarak ekonomik döngüyü sağlayan sektörün ana oyuncuları küresel anlamda yaşanan bu sorun karşısında sektörün ne kadar kırılgan olabileceğini kötü bir tecrübe ile bir kez daha yaşamış oldu..
Günler ve aylar geçerken verilen tepki, görüşmeler seyahat hareketlerinin yaşanan bu yeni durumun devam etmesine rağmen tekrar başlaması ile ilgili yoğun bir çalışma gerektirdi. Sınırlıda olsa küresel anlamda havayollarının tekrar devreye girmesiyle bir döngü sağlandı. 
Ülkemiz özelinde özellikle Antalya ve Muğla Bölgesi başta olmak üzere hem herşeye rağmen oluşan talebi karşılamak hemde ekonomik gerekçelerle havayolları ve ulaşımda alınan önlemlere konaklama tesislerinin aldığı önlemlerle katkı vermesi sınırlıda olsa seyahat hareketinin oluşmasını sağladı. Her ne kadar bu günlerde İngiltereden gelişlerde vaka sayıları ile ilgili tereddütlerden kaynaklanan bir sıkıntı yaşansada Kasım ayına sarkacak bir hareketlenmeden bahsedebiliriz.
Bundan sonra bizi bekleyen kış ve takip edecek 2021 yaz döneminde sorumlulukların yerine getirilmesi gereken bir döneme giriyoruz.
**Devletin sorumluluğu ; Bir kez daha Turizm sektörünün ülkeye, hem döviz girdisi hemde ekonomik döngüye katkısı açısından sağladığı faydanın ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı. Sektörün göz ardı edilemeyecek değerini olmadığı zaman daha iyi anladığımız günlerden geçiyoruz. Bu dönemde Devletin vereceği desteklerde önem kazanıyor. Ulaşımdan konaklama sektörüne, seyahat acentelerinden hizmet sektörüne kadar tüm kalemlerde devletin direk desteği olmadan önümüzdeki dönemin geçirilmesinin zorlukları tüm paydaşlar tarafından dile getiriliyor. Belkide bu konu ile ilgili bölgesel anlamda ki ihtiyaçlar belirlenmeli ve bu yönde adımlar atılmalıdır. Ödeme zamanı gelen kredilerden tutunda aidatlara kadar, işletmelerde çalışanların durumundan kiralara kadar bütün kalemlerin tek tek belirlenmesi ve alınacak önlemlerin en azından önümüzdeki turizm döneminin kısmen daha rahat karşılanması sağlanmalıdır. 
**Paydaşların sorumluğu ; Ulaşım ve konaklama sektöründe alınan önlemlerin ve misafirin sağlık endişelerini gidermeye yönelik çalışmaların tüm şehre yayılması ve görünür olarak misafire hissettirilmesi gerekmektedir. Burada sorumluluk direk veya dolaylı olarak hizmet veren tüm sektörler için geçerlidir. Alınan ve uygulanan bu önlemlerin bir süre daha hayatımızda olacağının farkında olarak ilk günlerin ciddiyetiyle değerlendirilmesi misafir gözünde de olumlu etki yapacaktır.
** Yaşayanların alacağı  sorumluluk ; Özellikle yaşayanlar olarak bizlerin  kurallara uymada göstereceği hassasiyet hem içinde bulunduğumuz durumdan çıkmamamızı kolaylaştıracak hemde bölgemizde olan misafirler için daha güvenilir bir kent olma imajına katkı sunacaktır. Toplu ulaşım araçlarındaki davranışlarımızdan etrafımzı temiz tutma konusuna kadar her alanda yapılan çalışmalara katkı sunma konusunda sorumluluğumuzu yerine getirmemiz değerlidir.
**İş insanlarının alacağı sorumluluk ; Böylesi bir durumdan en az hasarla çıkmanın en önemli unsurlarından biride iş insanlarının çalışma arkadaşlarının en az zararla bu dönemi atlatması için tüm imkanları kullanması ve yapılabilecek tüm fedakarlıkları kendi adına da yapma gayreti içinde olmasıdır. Bu gayreti özellikle ana gider kalemleri dükkan kiraları olan ve dövizin bu kadar oynak olduğu bir dönemde mülk sahiplerinin de göstermesi krizin yaratacağı hasarın azalmasına katkı sunacaktır.
**Yerel yönetimlerin alacağı sorumluluk  ; Yaşadığımız ve önümüzdeki birkaç senede ana konumuz olacak gibi görünen bu yeni dönemde temizlik önde gelen unsurlardan biridir. Şehrin her köşesinin temiz tutulması hem sağlık endişelerini azaltması bakımından hemde görsel olarak misafirde olumlu tepkiye yol açacaktır. Özellikle yoğun harekete sahip bölgelerin temizliğine gösterilen özen önümüzdeki dönemde daha yoğunlaştırılarak ve yaygınlaştırılarak  devam ettirilmelidir. 
Bu zor dönemi atlatmak hepimizin payımıza düşen sorumluluklara uygun yol haritalarımızı belirleyip bunları uygulamaya geçirmekle mümkündür.. 
Sıkıntılar, adaletli paylaşıldıkça üstesinden gelmesi kolaylaşır…

YORUM EKLE

banner107