banner165

Sorun 3-4-3 dizilişi mi ?

Süper Lig'de 3 hafta geride kaldı. Alanyaspor, ilk üç haftada bir galibiyet (biraz şans) iki de mağlubiyet aldı. Lig maçları öncesi Konyaspor ile oynanan hazırlık maçını da katarsan bu dört maç bize Alanyaspor'un durumu hakkında yeterli bilgiyi veriyor aslında. 

Hatayspor ile oynanan son lig maçına baktığımız zaman ilk 11'in 6 tanesi geçen sezon da bu takımda bulunan oyuncular. Peki ilk 11'deki bu 5 yeni oyuncu çok vasat oyuncular mı? Candeias'ı biliyoruz. Süper lig'i bilen bir futbolcu. Leroy Fer, Novais ve Milinovic kötü bir kariyere mi sahip? Borja benim için tam bir soru işareti... Borja, ne N'Sakala nede Moubandje'ın üçte biri değil. Peki kadronun geneline baktığınızda bu takım Süper Lig'in en güçlü takımı dahil 5 fark yiyecek bir ekipmidir? Bence kesinlikle hayır. 

As kadrodan fazlaca oyuncusunu kaybetmiş bir takım, yani yeni bir ekip için lig kolay olmaz. Üstüne bir de sistem değişikliği işi daha da zorlaştırdı. Takım bir hazırlık kamp süreci geçirdi ancak ilk 11'de gördüğümüz takıma sonradan katılan bazı oyuncular bu kampı takımla birlikte geçirmedi. Ligin yeni ekipleri bile rakiplerine Alanyaspor kadar pozisyon vermiyor. 

Peki, Konyaspor ile oynanan hazırlık maçı, 1. hafta da Başakşehir maçının ikinci devresi,  2. hafta da Altay ve 3. haftada Hatayspor maçında geçen sezondan çok uzak bir Alanyaspor izledik. Sebebi 3-4-3 dizilişine geçmemizmidir? Bence diziliş kadar kadro seçimi ve oyun mantalitesi de fark yaratıyor. ister 3-4-3 ister 4-2-3-1 isterse 4-4-2 dizilin sahada düdük çaldığı andan itibaren top rakipteyken savunma düzeni, sendeyken de hücum planına göre sahaya yayılıyor takımlar. Siz hangi düzende oynarsanız oynayın, savunma da veya hücum da belli bir oyun karakteriniz yoksa diziliş falan işe yaramaz. 

Son Avrupa şampiyonasında da gördük. Süper Lig'de geride kalan üç haftada bazı takımlar da gördük; 'hızlı oyun.'  Dahaya hangi dizilişle çıkarsan çık hızlı çabuk oyun, hem rakip kaleye gitmeyi hem de rakipten topu kazanmayı kolaylaştırıyor.  Bence her futbolcu her 4-5 saniye de bir çevre kontrolü ve kendi arkadaşlarının konumunu sahada otomatik güncellemeli. Birçok oyuncuda görüyoruz ki, ezbere oyun var. savunmada stoper bam diye vur gitsin kaleden uzaklaşsın da.? Yada ön libero da savunmanın arkasına atıyorum diye yüksek uzun bir pas at, tesadüf bizim santrafor alırsa.? 

Başarısızlık varsa kökten değişime tamam derim. Ama Alanyaspor, geçen sezon gayet başarılıydı. Bizim yapmamız gereken mevcut oyun sistemimizi geliştirmek olmalıydı. Hatayspor geçen seneki aynı çizgisinde giden birtakım.! 

Biz dışarıdan gördüklerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Tabii ki bu iş Alanyaspor'un teknik ekibinin işi.   Onlar bu işleri daha matematiksel verilerle ele alıyordur. Şimdi milli, maç arası var. Yani teknik ekibin ve takımın arızalı yerleri tamir edecek yeterli vakti var. Şimdi Giresunspor maçında sahada yepyeni bir Alanyaspor görmeyi umut ediyoruz.     
 

YORUM EKLE

banner107

banner169