banner165

'BAŞARILI OLDUĞUMU KANITLAMAM LAZIM'

TFF'nin Tamsaha dergisine röportaj veren Alanyaspor'un başarılı orta sahası Berkan İsmail Kutlu, "Henüz hiçbir şey başardığımı düşünmüyorum. Başarının tesadüfî olmadığını kanıtlamam lâzım. Eğer bu performansımı devam ettirebilirsem başarılı olurum" dedi. Berkan, Alanyaspor'u daha fazla forma şansı bulabileceği için tercih ettiğini de söyledi.

'BAŞARILI OLDUĞUMU KANITLAMAM LAZIM'

Aytemiz Alanyaspor'ın geçtiğimiz sezon başında İsviçre'nin Sion Kulübünden transfer ettiği Berkan İsmail Kutlu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun dergisi 'Tam Saha'ya röportaj verdi.  İsviçre'de doğup büyüyen ve FC Sion'un altyapısında yetişen Berkan, U21 takımına kaptanlık yaptı. A takımla profesyonel sözleşme imzaladıktan sonra iki sezonda sadece 64 dakika forma şansı bulan Berkan İsmail, yeni takımı Alanyaspor'da 38 Süper Lig ve 4 Türkiye Kupası maçında forma giydi. Üç gol, iki asistle sezonu tamamlayan Berkan, röportajında Michael Jordan ve Kobe Bryant'ı örnek aldığını söylüyor. 

Berkan İsmail Kutlu'nun Tam Saha'daki röpotajından özet:

AİLENİ TANIYABİLİR MİYİZ? FUTBOLLA NASIL BAŞLADIN?

Babam Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden mezun. 1981 yılında antrenörlük yapmak için Monthey'e göç ediyor. Ben de orada doğuyorum. Geriye dönüp baktığım zaman sadece futbol oynadığımı hatırlıyorum. Abilerimle sürekli futbol oynuyorduk. Çocukluğum futbola takıntılı olarak geçti. Zorunlu olmadıkça ilk yaptığım aktivite futbol oluyordu.

İSVİÇRE'DE NASIL BİR ALTYAPI EĞİTİMİ ALDIN? ORADA NASIL BİR FUTBOL KÜLTÜRÜ VAR?

Futbol eğitimimi 13 yaşıma kadar Monthey'de aldım, sonra FC Sion'un altyapısına girdim. Orada da beni ve benim gibi seçilmiş 10 oyuncuyu iki yıl boyunca İsviçre Millî Takımı'nın altyapısında yatılı olarak eğittiler. Pazartesi sabah tesislere giriş yapıyor, cuma akşamı evlerimize geri dönüyorduk. İki yıl bu şekilde geçti. O dönem FC Sion'da oynuyordum. U16, U18 ve U21 takımlarında oynadım. Tam sezon başladı, beni takımda tutmadılar ve FC Monthey'e 5. amatör kümeye gönderdiler.

ARTIK SÜPER LİG SEVİYESİNDE OYNUYOR VE ÇOK DA İYİ GİDİYORSUN. BU SEVİYEYE NASIL GELEBİLDİN?

Henüz hiçbir şey başardığımı düşünmüyorum. Başarının tesadüfî olmadığını kanıtlamam lâzım. Eğer bu performansımı devam ettirebilirsem başarılı olurum. Daha yolun çok başındayım. Burada şans faktörü var, ekip faktörü var, aile faktörü var.

ALANYASPOR SENİ NASIL KEŞFETTİ?

Aslında buraya gelişimde keşif durumu çok söz konusu değil. O 64 dakikalık süre içerisinde Basel'e karşı çok iyi bir performans sergilemiştim. Sion o süreçte taleplerimin çoğunu kabul etmişti ve sözleşme uzatmayı istiyordu. Almanya'dan 1-2 takım daha vardı beni isteyen. Ama Alanya'da daha çok şans bulabileceğime inandığım için burayı tercih ettim. Benim arkamda çok iyi bir ekibim var ve onlarla birlikte hareket ediyorum. Önümüzdeki süreç içerisinde doğru adımlarla daha çok şeyleri başarmak istiyorum.

ALANYASPOR'DA LİGDE, KUPADA BANKO OYNAYAN BİR OYUNCU OLMAYI BAŞARDIN. SEZONU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUN?

Açıkçası Alanyaspor'a gelirken bana kaç dakika süre verilirse verilsin, elimden gelen her şeyi yapmak amacındaydım. Sion'da iki yılda sadece 64 dakika oynamıştım. Bu yüzden her dakika benim için çok değerliydi. Çağdaş Hocam da sağ olsun beni hep oynattı. Bana güvendiği için çok teşekkür ediyorum. Her maç, her hafta o performansı tekrarlamak için çok çalışıyorum ve çalışmaya da devam edeceğim.

TAKIMININ BU SEZONKİ PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUN?

Sezona çok iyi başladık. Çağdaş Hoca ve ekibi topa sahip olan, göze hoş gelen ve mücadeleci bir oyun oynatmaya çalıştı. Sezon çok uzun. Bazı puanlar kaybettik ama evimizde de çok maç kazandık. Unutulmasın ki Alanyaspor bir ilçe takımı. Ancak geçmişten bugüne başardıkları şeyler çoğu kulübe örnek olabilecek tarzda.

A MİLLÎ TAKIMIMIZDAN TEKLİF GELİRSE NASIL BİR KARAR VERİRSİN?

Benim için tek bir seçenek var şu an… Çok büyük konuşmamak da lâzım tabiî. Ama benim için birinci seçenek Türkiye… Küçüklük hocam Kosovalıydı… Beni çok istediler. İsviçre istiyor. Ama ben hep Türkiye'yi bekledim. Ama tabiî Türkiye beni istemezse o zaman ne olur bilmiyorum. Bunları zaman gösterecek…

A MİLLÎ TAKIMIMIZIN İSVİÇRE İLE OYNAYACAĞI GÜN ACABA HANGİ DUYGULAR İÇERİSİNDE OLURSUN?

Ben onu birkaç kez yaşadım. Annem-babam Türk. İsviçre'de doğup büyüsem de annem ve babama çok teşekkür ederim; beni ülkesini seven bir Türk olarak yetiştirdiler. Duygusal anlamda hep ülkemi destekleyeceğim. Ama mantıken baktığımda hep iyi olanın kazanmasını isteyeceğim çünkü iyi oyunu beslediğimiz sürece ülke futbolunu da pozitif anlamda beslemiş olacağız.

ALANYA'DA NASIL BİR HAYATIN VAR? BOŞ ZAMANLARINDA NELER YAPARSIN?

Çok basit bir hayatım var. İşe gidiyorum, geliyorum. Ekstra yapacaklarımı yapıyorum. Eve geldiğimde kitap okuyorum. Kişisel gelişimime katkı sağlayan belgeselleri izlemeyi seviyorum. Kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Çok hareketli olmayan, sade ve düzenli bir hayatım var. Pandemi dolayısıyla sıkışık olan takvimden dolayı yeni yerleri keşfetmeye ve diğer farklı aktivitelerime maalesef ki zaman bulamıyorum. Ama ümit ediyorum ki gelecek süreçte her şey normale dönünce hayatlarımız da normale dönecek.

- Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169