banner129

Hayalleri gerçek oldu

Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerden dezavantajlı olanların yaşama sevincini arttırmak ve hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak amacıyla 12 görme engelli Alanya’da yamaç paraşütüyle uçtu.

Hayalleri gerçek oldu

Akdeniz Üniversitesinde çoğunluğu sınıf öğretmenliği bölümü 12 görme engelli öğrenci, uçma hayalini Alanya’da gerçekleştirdi. Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin kuruduğu ‘Damla Topluluğu’ gurunun hazırladığı, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği 2 ay sürecek ‘Gözlerim Olurmusun’ projesi tüm hızıyla sürüyor. Uçma hayali olan 12 görme engelli öğrenci beraberinde Damla Toğluluğu üyesi 24 üniversiteli refakatçısı eşliğinde geldikleri Alanya’da 700 rakımlı Yassıtepe’den kendilerini boşluğa bıraktı. Paraşüt pistinden 2 grup halinde yapılan atlayışta görme engelli bireyler hem korku hem de mutluğu birlikte yaşarken bu anlar ise paraşüt pilotları tarafından uçuş esnasında videoya kaydedildi. Hayatlarında ilk kez gökyüzünde süzülmenin heyecanını hisseden görme engelliler moral depoladı.

Üniversite öğrenci olan yüzde 90 oranında görme problemi yaşayan Eyüp Kızılalan, “Hiç deneyim olmamıştı keşke hiç inmeseydik akşama kadar hatta sabahlara kadar uçsaydık. Çok hoşuma gitti. Tam alıştım bi baktım yere inmişiz” dedi. Tamamen görme engelli olan üniversiteli Şerife Koyuncoğlu ise gökyüzünde olmak çok değişik bir duygu bu anlatılamaz yaşanılır şeklinde değerlendirmede bulundu. Koyuncuoğlu, “Düşündüğüm gibi çok eğlendim. Uçacağımızı öğrendiğim zaman sadece biraz merak var. Çok heyecanlanmıyorum çünkü aksiyonlu faaliyetleri severim. Çok güzeldi bunu anlatamam, havada yanımda yardımcı olan ağabeyim vardı çok güzel vakit geçirdik.. Havalanmayı (havada olmayı) merak ediyordum çok eğlendim tekrar aynı fırsatı bulsam yeniden uçarım çok değişik bir duyguydu hiç düşünmeden yeniden uçmak iterim.

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği  ‘Gözlerim Olurmusun’ projesi Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Sınıf Öğretmenliği öğrencisi ve ‘Damla Topluluğu’ proje koordinatörü Özkan Demir, kendisinin yazdığı ve bakanlığın destekledi proje hakkında bilgi verdi. Demir, Proje kapsamında 12 görme engelli ve 24 refakatçı var her pazar günü 2 ay boyunca yapacağımız faaliyetlerle onların hayallerine dokunmaya çalışıyoruz. Onların hayalleri arasından yer uçmakta yer alıyordu. Paraşüt aklımıza geldi onların hayalleri gerçekleştirmek için. Hem bakanlık hem de Akdeniz Üniversitesi rektörümüz bizi destekledi. Kendimize tebessüm avcısı diyoruz o tebessümü görebilmek için çalışıyoruz. Çok mutlular tamamen görme engeli olan bir arkadaşımızın uçuştaki mutluğunu görmek bize yetti.

Uçuş eğitmeni Ergun Ulu ise kendileriyle proje ekibinin irtibata geçmesinin ardından gönüllü olarak çalışmanın içinde yer aldıklarını ifade etti.  Ulu, "12 görme engelli öğrencinin duygusuna tercüman olabiliyorsak ne mutlu. Sosyal sorumluk projelerinde her zaman öncü olmaya devam edeceğiz. Hiçbirinin uçuş tecrübesi yoktu. Havayı çok merak ediyormuş benimle uçan arkadaşımız (Şerife), inanılmaz haz aldı onun mutlu olması herşeye değerdi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 21:16
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107