banner84

Maçı kadınlar kazandı

Kadınların toplumda yaşamış olduğu baskıları ön plana çıkarmak ve kadın ile erkeğin eşit statü olduğunu göstermek için Alanya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü farkındalık amacıyla futbol maçı düzenledi

Maçı kadınlar kazandı

Engin ANAK
Kadın ile erkeğin yaşamda eşit olduğunu ve kadınların toplumda yaşamış olduğu baskılara değinmek adına Alanya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte kadın ve erkekler futbol maçı yaptı. Beşer kiloluk su bidonları taşıyarak maç yapan erkeklerin empati kurması da sağlandı. Kadınların ve erkeklerin oynadığı maçta 8-3 lük skorla kazanan kadınlar oldu. Maç bitiminde Alanya Sosyal Hizmetler Müdürü Ahmet Çelik Alanya Posta Tv'ye açıklama yaptı. Alanya Posta Tv'ye konuşan Alanya Sosyal Hizmet Merkez Müdürü Ahmet Çelik, "Kadının toplumdaki statüsünü değerlendirmek üzere bir takım çalışmalar yaptık. Bizden hizmet alan kadınlarımıza yönelik seminerlerimiz oldu.  Onun arkasında empati kurmaları için bir çalışmamız oldu. Stajyer öğrencilerimizle birlikte personellerimiz tabu oynadılar. Bugün birlikte zaman geçirmek istedik. Kadının toplumda yaşamış olduğu baskıları ön plana çıkarmak için bugün kadınlarımız ve erkeklerimiz eşit statüde yarışsın diye futbol oynadılar. Maç esnasında erkeklere beşer kiloluk su bidonları ile biraz yük atarak dengeyi sağlamak  istedik. Burada erkekler de kadınların ne yaşadığını görsünler, onu yaşasınlar isteyerek böyle bir çalışma yaptık. 8-3 lük skorla kazanan takım, kadınların takımı oldu kendilerini tebrik ediyorum'' dedi.


'CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DEĞİNİLDİ'
Selçuk Üniversitesi'nde sosyal hizmet bölümü öğrencisi olan ve Alanya Sosyal Hizmetler merkezinde stajyer olan Pelin Türkmen, "Stajyer arkadaşlarımızla proje yapmaya karar verdik. Bizi bu  projeye iten neden Alanya Sosyal Hizmetler Merkezinde bizimle birlikte çok fazla etkinlik düzenlemeleri ve çok fazla proje olmasıydı. Biz de burada ne yaparız diye düşünerek bu etkinliği bulduk. Etkinliğin adı 'Bu işte bir erkek, bir kadın var'  Projede amacımız, hedefimiz toplumsal cinsiyet eşitsizliğine değinmekti. Ayrıca kadınların toplumda yaşadığı baskılara farkındalık yaratmak için çalıştık. Sadece kadınların değil, erkeklerin üzerindeki baskılara da değindik. Bu projemizi gerçekleştirmek için birçok etkinlik düzenledik. Kurumumuzda bizden yardım alan müracaatçılarımızla birlikte işbirliği içerisinde bir eğitim programı düzenledik. Eğitim programımızın bitiminde empati heykellerimiz var empati heykellerimiz şiddete uğramış kadınların aynalı heykel haliydi onların şiddet öyküleri vardı onlardan bahsettik. Tabu oyunu oynadık bu tabu oyununu kendimiz hazırladık ve hazırladığımız  oyunda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yer veren kelimeleri de değerlendirdik. Müracaatçılarımız bunları anlattı. Daha sonra futbol etkinliğimiz vardı. Futbol etkinliğimizi Fair Play maç diye adlandırdık. Kadınlar erkekler olarak maç yaptık. Erkeklerin eline 5 litrelik su bidonu verdik. Bu etkinliği toplumsal yaşamda kadınları anlamalarını sağlamak için oluşturduk. Skor olarak kadınlar kazandı ama biz hem kadınların hem de erkeklerin kazandığın düşünüyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107