banner84

Teknoloji Yıldızları’nın ilk sınavı Pazar

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Projesi hayata geçirildi. Geleceğin teknoloji yıldızlarının yetişeceği, Deneyap Teknoloji Atölyeleri 12 ilin içinde yer alan Antalya'da Alanya Gençlik Merkezi'nde açılacak. Proje kapsamında 2 aşamada gerçekleşecek olan sınavın ilki pazar saat 10.00’da yapılacak.

Teknoloji Yıldızları’nın ilk sınavı Pazar

Figen YAYLA

Pazar günü yapılacak sınav öncesi Alanya Postası Gazetesine açıklama yapan Emre Kıldırgıcı ‘’ Dene Yap projesi için çalışmalar yapıyoruz geleceğin 10 mesleğini burada çocuklarımız bu konuda eğitim alacaklar. Kurulacak  Teknoloji Atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modeli ile 3 yıl boyunca uzman eğitimciler tarafından ücretsiz olarak, Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi 10 farklı alanda çocuklarımıza teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Bu sınav Ortaokul seviyeleri (4.-5. sınıflar) ve lise başlangıç çağı (8.-9. ve lise hazırlık sınıfları) olmak üzere iki yaş grubunda olacak. Açık öğretimin gerçekleştireceği sınava 10 bin 455  başvuru gerçekleşti’’ dedi.

SINAV 2 AŞAMALI OLACAK

Açıklamasının devamında Kıldırgıcı ‘’Alanya’da gerçekleşecek sınav yazılı ve uygulamalı olmak üzere 2 aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk aşama olan yazılı sınav Pazar günü saat 10.00’da başlayacak.  Matematik, fen bilgisi, geometri, algoritma ve genel kültür anlamında bir sınav olacak. Bu sınavdan başarılı olan 500 ya da 1000 kişilik öğrenci grubu 27-28 Nisanda Atatürk Spor Salonunda Uygulamalı olarak proje anlamında mülakata girecekler.  2. Aşamadan sonra ise 10 bin 455 öğrenci arasından seçilen 160 öğrenciye Gençlik Merkezi’nin Dene Yap atölyelerinde uzman eğitimciler tarafından 3 sene boyunca geleceğin meslekleri konusunda eğitimler verilecek’’ dedi.

GELECEĞİN YILDIZLARI OLACAKLAR

Kıldırgıcı ‘’Buradan aldıkları eğitimlerle çocuklarımız geleceğin teknoloji yıldızları olarak yetişecekler. Bu çocuklar gelecekte ülkemize faydalı bireyler olacaklar. Öğrencilerimiz gelecekte ilgili üniversite gittikleri zaman  TÜBİTAK tarafından aylık 500 TL burs verilecek. Üniversiteden mezun olan öğrencilerimiz de ilerde ASELSAN garantisiyle büyük firmalarda çalışma imkanına sahip olacaklar. Bu projenin içinde TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı var’’ dedi.

İLÇE OLARAK SADECE ALANYA’DA

İlçe olarak sadece Alanya’da atölye bulunacağına dikkat çeken Kıldırgıcı ‘’Dene Yap atölyeleri Türkiye’de sadece 12 merkezde var. Bu merkezlerden  ilçe olarak ise sadece Alanya’da açılacak. Burada amaç geleceğin teknoloji yıldızları keşfetmek, beyin göçünün önüne geçmek, büyük , milli bir proje ‘’ diyerek Alanya Gençlik Merkezi tarafından atölye çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107