banner84

Türkiye’de ligler ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, “Federasyon Başkanlarımız ve Kulüpler Birliği Başkanımızla birlikte son durumu yeniden istişare ettik ve liglerin ertelenmesine karar verdik” dedi. Liglerin ne zaman başlayacağı daha sonra açıklanacak.

Türkiye’de ligler ertelendi

- Ercan YILDIRIM

Liglerde beklenen gelişme yaşandı ve futbol, basketbol, voleybol ve hentbol karşılaşmaları ertelendi. Dünyayı saran koronavirüsün ardından Avrupa’daki bütün ligler ertelenmiş, Türkiye’deki ligler ise seyircisiz olarak oynanmaya devam etmişti. Hafta içinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun UEFA ile yaptığı toplantının ardından liglerin seyircisiz şekilde devam edeceği açıklanmıştı. Ancak bu açıklamanın ardından futbolcular, teknik adamlar ve kulüpler, maçların ertelenmesi için büyük baskı yaparken, federasyon yöneticileri de erteleme kararını gündeme aldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, koronavirüs vakalarının Türkiye'de hızla artmasından dolayı, dün Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu ile kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Kasapoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Türk gençliğinin yarınları planlamak, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinin bizi bir irtifa kaybına sevk etmemesi için durumları gözden geçirme amacıyla toplandık” dedi. Bazı tedbirler alındığını hatırlatan Kasaoplu, “Müsabakaların seyircisiz oynanması kararı almıştık. Geçtiğimiz hafta bu uygulandı. Avrupa'da vaka sayısına göre böyle bu kararı en erken alan ülkeyiz. Federasyon başkanlarımız ve Kulüpler birliği başkanımızla birlikte tedbirleri son durumu yeniden istişare ettik ve liglerin ertelenmesine karar verdik” dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, “Bakanımızın daveti üzerine üç federasyon başkanı ve kulüpler birliği başkanımız bir araya geldik. Bir çalışma gurubu oluşturacağız. Hedefimiz maçlara seyircili şekilde dönmek. Liglerin başlayacağı tarihleri en kısa zamanda belirleyeceğiz” diye konuştu.

Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da toplantı sonrası şunları söyledi: “Bu süreçte bizi misafir edip bizi dinleyen ve bugüne kadar bu süreci en iyi şekilde yöneten devletimize teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar alınan tedbirler ve maçların ertelenmesi bizi mutlu etti. Sayın bakanımıza teşekkür ederiz. Ülke ve dünya olarak önemli bir süreçten geçiyoruz. Alınan bu karar, sanırım sporcu, antrenör, hakem herkesi mutlu etmiştir. Hükümetimizin korona virüs tedbirleri kapsamında yaptığı çalışmaları destekliyoruz. Bu günleri kısa sürede beraber atlatacağız.”

Voleybol Federasyon Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ise toplantı sonrası, “Bu toplantıda Türk sporu için en iyisinin ne olacağını konuştuk. Bizleri bu toplantıya davet eden sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. Biz voleybol branşında daha zor bir durumdayız. Dünya Şampiyonasını hak etmiş bir A Milli Takımımız, Avrupa'da şampiyonluğa oynayan takımlarımız var. Umarım takımlarımızı olumsuz etkilemez. Hep birlikte bu süreci en kısa sürede atlatacağız” şeklinde konuştu.

Önceki gün Süper Lig'deki kulüp başkanlarının telefonda görüşlerini alan Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, erteleme kararının kendileri tarafından desteklenen bir karar olduğunu belirtti. Sepil, “Spor camiasındaki herkesin sağlığı için bu kararın alınması gerekiyordu. Federasyon başkanımız ve kulüplerimizin ortak görüşü zaten bu yöndeydi. Şimdi federasyon ve biz kulüpler hızlı bir çalışma yapacak ve bu süreci nasıl yöneteceğimize karar vereceğiz. Her şeyi ele alacağımız bir toplantı yapacağız. Birçok konuk var. Mayıs ayında biten futbolcu sözleşmeleri olsun, kulüplerin ödemeleri olsun. Federasyon ve kulüplerin hemen yeni bir takvim oluşturması gerekiyor. Bunun için yarından itibaren çalışmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107